EUFfskItOKqbE6gtsboLygyJKYU

وبلاگ شخصی علی رمضانی ، دانشجوی پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان ، ورودی 89

 
 
|


... پرستاران ، سپید پوشانی  كه  در مكتب  عــشـــــق  به بیماران  زندگی  می‌بخشند ...

گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد پرستاران

- شما پرستاران عزیز حقیقتاً فرشتگان رحمت براى افراد بیمار و بیماردار جامعه محسوب مىشوید.

- روز پرستار را که مصادف با روز ولادت بانوى فداکار تاریخ اسلام، زینب کبرى، است تبریک عرض مى‌کنیم. آن بزرگوار هم مثل شما دشوارترین کار را در صحنه عاشورا بر عهده داشت؛ یعنى پرستارى از کودکان، درماندگان، زنان و بى پناهان.

- باید فهم عمومى جامعه و فرهنگ عام مردم ما این مطلب را به درستى درک کند که براى حفظ سلامتى در جامعه، اهمیت پرستارى در طراز اول قرار دارد؛ یعنى اگر بهترین پزشکان و جراحان کار خودشان را با بیمار به بهترین وجه انجام دهند، اما از آن بیمار پرستارى نشود، به طور غالب، کار آن پزشک یا جراحِ عالیقدر بى‌فایده خواهد بود. نقش پرستارى و بیماردارى در حفظ سلامت و بازگشت سلامت بیمار، معادل است با نقش یک پزشک ماهر. بسیارى از این نکته غفلت دارند؛ لذا آن وزن و ارزشى که باید براى پرستار در نظر گرفته شود، از ذهن آنها مغفول مىماند و به آن توجه نمىکنند.

- پرستارى یکى از سخت‌ترین کارها از لحاظ فشار روحى و جسمى براى پرستار است. نشستن پهلوى بیمار، معاشر بودن دائمى با بیمار، شکوه‌ى بیمار را شنیدن، با او به مهربانى رفتار کردن، به او لبخند زدن، او را با عمل، رفتار و پذیرایى خود از رنج‌هاى فراوان دوران بیمارى رهاندن، تحملِ پولادین لازم دارد.برای خواندن ادامه این پست به ادامه مطلب رجوع کنید
:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: مطلب صفحه اول
:: برچسب‌ها: علی رمضانی, رمضانی, پرستاری, پرستاری قوچان, 89
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : یکشنبه 21 خرداد1391
زمان : 22:52
انتخاب بهتر، استرس كمتر
|خيلي از ما بيشتر مواقع درگير استرس‌ها و اضطراب‌هاي روزمره هستيم و فكر مي‌كنيم هيچ راه‌حلي براي اين مشكل وجود ندارد. اما متخصصان مي‌گويند اگر شيوه زندگي و نحوه فكر كردن‌تان‌ را تغيير دهيد، حتما استرس‌‌تان هم كمتر مي‌شود و شرايط بهتري را تجربه مي‌كنيد.


يكي از بهترين كارها براي كاهش استرس اين است كه كارهايتان را اولويت‌بندي كرده و مواردي را كه اهميت كمتري دارد، از فهرست كارها حذف كنيد. به عنوان مثال وقتي براي شركت در برنامه يا مهماني خاصي دعوت مي‌شويد، قبل از اين ‌كه بگوييد «حتما به آن مراسم مي‌رويد»، 24 ساعت به خودتان وقت بدهيد تا در اين مورد تصميم درستي بگيريد؛ در اين 24 ساعت بايد فكر كنيد و ببينيد آيا مي‌توانيد براي شركت در اين برنامه انرژي و زمان لازم را اختصاص دهيد؟ آيا حضور در اين مراسم ضروري است يا اين ‌كه بهتر است از روي ادب و احترام اين كار را انجام دهيد؟

وقتي به اين سوالات پاسخ دهيد، بدون شك تصميم بهتري خواهيد گرفت و در نتيجه از حضور در مهماني يا مراسم هم بيشتر لذت مي‌بريد.


يكي ديگر از شيوه‌هاي ساده ولي مهم براي دستيابي به اهداف و كاهش استرس، دوري از عواملي است كه حواس شما را پرت مي‌كند. در واقع هر چيزي كه مانع تمركز شما شود و نگذارد راحت به هدفتان فكر كنيد، بايد حذف شود؛ البته هدف شما هر چيزي كه باشد مهم است و بايد بر آن تمركز كنيد، چه هدف مالي باشد، چه كاري و حرفه‌اي، سلامتي يا هر چيز ديگر بايد بدانيد براي رسيدن به آن، به تمركز نياز داريد.

خيلي راحت است كه هر روز از هدف‌تان دور شويد و حواستان مشغول موارد ديگري شود؛ بخصوص زماني كه هر روز ده‌ها انتخاب متفاوت پيش‌روي شما قرار مي‌گيرد. بنابراين اگر بدانيد چه مواردي در زندگي‌تان مهم است و بايد مورد توجه قرار گيرد و ساير مواردي را كه اهميت كمتري دارد نيز حذف كنيد، حتما استرس كمتري را تجربه كرده و موفقيت‌هاي بيشتري در زندگي به دست مي‌آوريد.


mayoclinic.com

جام جم:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: انتخاب بهتر، استرس كمتر
:: برچسب‌ها: انتخاب بهتر, استرس كمتر, استرس, انتخاب
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : چهارشنبه 31 خرداد1391
زمان : 19:10
كيست و عفونت مويي مردان
|كیست مویی و عفونت سینوس پیلونیدال، بلایی است كه معمولا به سراغ مردان بیشتر نشسته می‌رود؛ چرا؟ چون بدن آنها پرموتر است و وضعیت نشستن مداوم به دلایل شغلی خاص مثل رانندگی، به شكل‌گیری آن كمك می‌كند. هنگامی كه مو با چرخش یا شكستگی، دوباره وارد پوست و بدن می‌شود، در موضع ورودی عفونتی پدید می‌آورد كه پس از گذشت مدتی چند ممكن است به صورت آبسه درآمده، با درد هنگام نشستن یا بدون درد، اما پر از چرك همراه شود.

كیست مویی اگرچه در اطراف ناف، پشت و نواحی گردن هم دیده شده، بیشتر در قسمت دنبالچه و قسمت وسط چین سرینی شكل می‌گیرد و از محل زخم علاوه بر ترشحات، گاهی ممكن است خروج مو هم دیده شود.

گاهی برخی مردان مبتلا، خود اقدام به تخلیه محل چرك یا آبسه می‌كنند كه این كار ممكن است باعث وخیم‌شدن وضعیت و گسترش مجرا یا افزایش ترشحات شود، زیرا آبسه‌های حاد ممكن است شكل سینوس مزمن بگیرد كه در این صورت باعث گسترش طول مجرا و چركین و ترشحی شدن بیشتر خواهد شد. ترشحات موصوف، بدبو باشد یا بی‌بو، توام با درد یا بدون درد، معمولا قهوه‌ای رنگ، گاهی مایل به رنگ قرمزند. درمان كیست باید هر چه ​ سریع‌تر صورت گیرد زیرا بی‌توجهی به آن باعث تخریب بیشتر بافت ناحیه، تحمل درد بیشتر، افزایش احتمال عود، طولانی شدن دوره نقاهت و بهبود می‌شود.

درمان به 2 صورت جراحی باز و بسته توسط جراح عمومی ممكن است. در جراحی، محل زخم با ایجاد شكافی كوچك، از چرك و عفونت تخلیه و سپس ترمیم می‌شود. حاذق بودن جراح و مهارت و دقت وی در بیرون‌آوردن كیست، پاكسازی دقیق محل و توجه خود بیمار برای جلوگیری از عود مجدد بیماری ضرورت دارد و هر گونه بی‌مبالاتی و كوتاهی، سبب بازگشت مجدد و تكرار روند درمان كیست می‌شود.

در صورت مراجعه زودتر بیمار به پزشك و انجام جراحی در شرایطی كه ناحیه عفونی كوچك است، اغلب از روش بی‌حسی موضعی استفاده شده، پس از بخیه‌زدن، بیمار ضمن رعایت بهداشت خاص و طریقه نشست و برخاست ویژه، هر 2 یا 3 روز برای كشیدن خونابه به پزشك مراجعه می‌كند تا بهبود​ي حاصل شود.منبع : جام جم:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: کیست و عفونت مویی مردان
:: برچسب‌ها: كيست و عفونت مويي مردان, كيست, كيست مويي مردان, كيست مويي, كيست و عفونت مويي, عفونت مويي مردان, عفونت مويي, كيست و عفونت مويي مردانه
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : چهارشنبه 31 خرداد1391
زمان : 19:4
«سويا» رقيب جدي گوشت قرمز
|
بالاخره سويا خوب است يا بد؟ آيا مي‌توان پروتئين بافت‌دار سويا را جايگزين گوشت قرمز كرد؟ ارزش تغذيه‌اي پروتئين سويا چه ميزان است؟ اينها سوالاتي است كه اين روزها بيشتر خانواده‌هايي كه اطلاعات ضد و نقيضي در مورد اين فرآورده پروتئيني شنيده‌اند، از كارشناسان و متخصصان تغذيه مي‌پرسند. با اين حال برخي خانواده‌ها به دليل صرفه‌جويي، اين محصول را جايگزين گوشت كرده‌اند، اما تعدادي هم هستند كه اين فرآورده گياهي را بدون ارزش تغذيه‌اي مي‌دانند و حتي يك‌بار هم طعم آن را نچشيده‌اند. آيا مي‌توان سويا را با گوشت مقايسه كرد؟

سويا عضوي از خانواده حبوبات است. آنچه به عنوان پروتئين بافت‌دار سويا در بازار عرضه مي‌شود، از تغيير شكل يافتن لوبياي سويا به دست مي‌آيد.

پروتئين سويا بدون روغن و كلسترول

در صنعت، ابتدا دانه‌هاي سويا را به كارخانه‌هاي روغن‌كشي مي‌برند و در آنجا اين دانه‌ها خردشده و با پرس‌هاي مكانيكي روغن‌كشي مي‌شود. بقيه روغن موجود در سويا را هم با حلال‌هاي شيميايي استخراج مي‌كنند. آنچه از سويا باقي مي‌ماند كنجاله سوياست. اين كنجاله فاقد روغن و كلسترول بوده و سرشار از پروتئين، فيبر و املاح معدني است. در ادامه فرآوري، كنجاله سويا را در دستگاهي ريخته و مي‌پزند و به خمير تبديل مي‌كنند و در نهايت آنها را به وسيله دستگاه‌هايي فرم داده و به شكلي كه در بازار مي‌بينيد با نام پروتئين سويا عرضه مي‌كنند.

پروتئين سويا با گوشت برابري مي‌كند

البته بايد بدانيد وقتي سويا طبخ مي‌شود، مقدار زيادي از ويتامين‌هاي خود را از دست مي‌دهد و به دليل جذب آب 15 تا 20 درصد از غلظت پروتئيني‌اش كاسته مي‌شود. با اين حال باز هم ميزان پروتئين آن بسيار بالا بوده و پس از طبخ چيزي حدود 50 تا60 درصد از پروتئين آن باقي خواهد ماند. بنابراين مقدار پروتئين سويا با گوشت قابل مقايسه است، اما نكته قابل توجه آن كه كيفيت و تعداد برخي اسيدهاي آمينه ضروري پروتئين سويا از گوشت كمتر است. يعني اگر بخواهيم اين فرآورده را به طور كامل جايگزين گوشت قرمز و منابع پروتئين حيواني را از برنامه غذايي روزانه حذف كنيم به يقين علائم كمبود برخي اسيدهاي آمينه‌اي كه در بدنمان ساخته نمي‌شود ظاهر شده و عوارضي را به دنبال خواهد داشت. متخصصان معتقدند بيشتر پروتئين‌هاي گياهي به جهت آن كه يك يا چند اسيد آمينه ضروري را ندارد، بهتر است همراه با منابع پروتئيني ديگر همچون غلات يا گوشت مصرف شود. در نتيجه اگر پروتئين سويا را به همراه ماكاروني يا برنج مصرف كنيد يا با يك دوم گوشت قرمز مخلوط كنيد، اسيدهاي آمينه اين منابع مكمل يكديگر شده و اين مشكل برطرف خواهد شد.

آهن سويا قابليت جذب پاييني دارد

در مورد ميزان آهن سويا نيز بايد گفت در مقايسه با آهن گوشت تفاوت چنداني ندارد.

البته بايد بدانيد در مرحله خيساندن و پخت، مقداري از آهن سويا در آب پخت نشست كرده و از ميزان آن كاسته مي‌شود. نكته قابل توجه آن كه آهن سويا به دليل گياهي بودن بسختي جذب بدن مي‌شود. اما آهن گوشت قابليت جذب فوق‌العاده بالايي داشته و زنان باردار و شيرده و دختران نوجواني كه در زمان قاعدگي دچار كمبود اين ماده معدني مي‌شوند براي جبران كم‌خوني بايد از منابع حيواني آهن مورد نياز بدن خود را كسب كنند. از طرفي ميزان بالاي ويتامين B12 گوشت قرمز فاكتوري موثر براي ساخت سلول‌هاي خوني و عصبي بوده و در ساخت DNA موثر است.

«روي» در گوشت

همچنين بايد بدانيد بهترين منبع روي، گوشت قرمز است. روي به رشد مطلوب كودكان و نوجوانان كمك كرده و در تنظيم برخي اعمال دستگاه تناسلي دخيل است، اما نبايد ناديده گرفت كه گوشت قرمز سرشار از چربي اشباع بوده و كلسترول بالايي دارد. البته گوشتي كه 95 درصد لخم باشد چربي كمتري دارد، ولي در مقايسه با سويا باز هم چرب است.

برگرها، كباب كوبيده، سوسيس، كالباس و حتي انواع ناگت‌ها بيش از 50 درصد چربي داشته و براي بدن مضر است. بنابراين بنا به گفته متخصصان تغذيه از مصرف بيش از نيم كيلو گوشت قرمز پخته و فرآورده‌هاي آن در هفته خودداري كنيد.

در صورتي كه فرآوري سوياي بافت‌دار بدرستي و تحت كنترل متخصصان مربوط انجام شود، به دليل فقدان كلسترول و غني بودن از مواد فنولي و آنتي اكسيداني (ضد سرطان) براي سلامت قلب و عروق مناسب‌تر از مقدار زياد گوشت بوده و فيبر بالاي آن براي كاركرد مطلوب سيستم گوارشي مفيد و سبب رفع يبوست و التيام هموروئيد (بواسير) مي‌شود.
منبع : جام جم:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: «سويا» رقيب جدي گوشت قرمز
:: برچسب‌ها: سویا, خواص سویا, فواید سویا, خواص درمانی سویا, گوشت, جایگزین گوشت, سویا جایگزین گوشت, گوشت قرمز, جایگزین گوشت قرمز
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : چهارشنبه 31 خرداد1391
زمان : 18:45
درمان‌هاي دارويي براي سكته‌اي‌ها
|


در افرادي كه دچار سكته مغزي مي‌شوند، در همان ساعات اوليه تغييراتي در بدن فرد ايجاد مي‌شود كه موجب ايجاد مقاومت نسبت به دارودرماني مي‌شود، بنابراين در چنين شرايطي تنها راهكاري كه براي درمان اين گروه از بيماران باقي مي‌ماند فيزيوتراپي است.

 اما بتازگي گروهي از محققان آمريكايي به نتايجي در اين زمينه دست يافته‌اند كه به نظر مي‌رسد نويدبخش راهكاري جديد براي درمان اين گروه از بيماران باشد. داروي جديدي كه توسط اين گروه از محققان ساخته شده به افرادي كه دچار سكته مغزي شده‌اند كمك مي‌كند پس از گذشت 6 ماه يا مدتي بيشتر بر محدوديت‌هاي حركتي كه با آن مواجه شده‌اند غلبه كرده و توانايي‌هاي از دست رفته را بار ديگر به دست آورند. در افرادي كه سكته مي‌كنند به علت ايجاد لخته در مسير رگ‌هاي خوني، خونرساني به بخش‌هايي از مغز متوقف مي‌شود و به اين ترتيب سلول‌هاي ناحيه آسيب ديده به علت عدم دريافت اكسيژن كافي مي‌ميرند.

در چنين شرايطي اگر بيمار بلافاصله به بيمارستان منتقل شود، پزشك مي‌تواند با تجويز داروهاي رقيق‌كننده خون آسيب وارد شده به سلول‌هاي مغزي را به حداقل برساند. اما تنها درصد كمي از اين بيماران در زمان كوتاهي پس از مواجه شدن با پيامد‌هاي ناشي از سكته مغزي تحت درمان قرار مي‌گيرند. در شرايطي كه زمان از دست رفته باشد و نتوان بموقع فرد را تحت درمان قرار داد، دارودرماني نتيجه نمي‌دهد و در نتيجه پيامدهاي ناشي از بيماري به مراتب بيشتر است. اما محققان اميدوارند در آينده‌اي نزديك بيماراني كه دچار سكته مغزي مي‌شوند بتوانند با استفاده از اين داروي جديد به محدوديت‌هاي حركتي كه با آن مواجه شده‌اند غلبه كنند.

داروي جديد به سلول‌هاي عصبي آسيب ديده كمك مي‌كند علائم الكتريكي را در مغز مخابره كنند. پيش از اين، از اين تركيب كه دالفامپريدين نام دارد براي درمان افرادي كه با آسيب‌هاي نخاعي مواجه بودند استفاده شده بود كه متاسفانه نتايج رضايت‌بخشي به همراه نداشت. پس از آن محققان اين تركيب را روي افراد مبتلا به ام.اس مورد بررسي قرار دادند و متوجه شدند اين تركيب مي‌تواند در غلبه بر برخي ناتواني‌ها در اين گروه از بيماران موثر باشد.

سكته مغزي از مهم‌ترين علل ناتواني در سنين سالمندي است و روز به روز بر شمار افرادي كه بايد با پيامد‌هاي ناشي از آن دست و پنجه نرم كنند افزوده مي‌شود. اگرچه پزشكان به موفقيت‌هايي در زمينه پيشگيري از مرگ و مير ناشي از سكته دست يافته‌اند، اما با توجه به افزايش ميانگين سني جمعيت، شيوع سكته در جوامع مختلف در حال افزايش است و افزايش سن نيز از جمله عواملي است كه مي‌توان به عنوان يكي از بزرگ ترين عوامل زمينه‌ساز ابتلا به اين بيماري از آن نام برد. در چنين شرايطي داروي جديدي كه براي درمان اين بيماري ساخته شده و بزودي به بازار عرضه مي‌شود نويدبخش كاهش شمار افرادي است كه بايد با پيامدهاي ناشي از سكته و محدوديت‌هاي حركتي كنار بيايند.منابع :

جام جم ، Technologyreview:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: درمان‌هاي دارويي براي سكته‌اي‌ها
:: برچسب‌ها: درمان‌هاي دارويي براي سكته‌اي‌ها, سکته, درمان سکته, رفع سکته
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : چهارشنبه 31 خرداد1391
زمان : 18:42
سوزاندن کالری با کمک ورزش های باستانی
|


اجداد و نیکان ما برای دفاع از سرزمین های تحت قلمروشان همیشه در تلاش و تکاپو بوده اند، آنها برای دفاع بتوانند از جان و مال و ناموسشان، نیازمند کسب مهارت های لازم بوده اند.

امروزه اکثر این مهارت ها به صورت ورزش درآمده است و نسبت به گذشته پیشرفت های چشمگیری کرده اند. این مهارت ها علاوه بر تقویت روحیه، عاملی موثر در سوزاندن کالری های اضافه نیز هستند. بد نیست با توجه به این ورزش های باستانی، علاوه بر ساختن یک بدن خوش فرم و زیبا، نیاکان مان را هم خرسند کنیم.

۱- تیراندازی با کمان

old-world-calorie-burners

زمانی که شما تیر را در کمان می گذارید و کمان را به عقب می کشید، اکثر ماهیچه های دست شما درگیر خواهند شد و برا نگه داشتن تیر، انرژی قابل توجهی مصرف می شود. اما نکته مثبت تیراندازی در واقع لحظه رها سازی تیر است، که شما می دانید آنهمه انرژی را برای اصابت تیر به هدف مصرف کرده اید. درست بر خلاف کاری که در سالن بدنسازی می کنید و وزنه را بی هدف به بالا میبرید و به پایین رها می کنید.

۲- سوارکاری

old-world-calorie-burners

یکی از ورزشهای زیبایی که امروزه طرفداران خاص خود را دارد، سوارکاری با اسب است. احتمالاً با خودتان می گویید، مگر هنگام اسب سواری ما هم قرار است حرکت کنیم؟ جواب سوال شما مثبت است. سوارکار باید به منظور هماهنگ بودن با ریتم حرکت اسب، به طور دائم باید تحرک داشته باشد. و بد نیست بدانید همین حرکت ساده می تواند هر ساعت ۳۸۰ کالری را بسوزاند.

۳- پیاده روی در طبیعت

old-world-calorie-burners

طبیعت را محور شادابی و سلامت خود قرار دهید. حتی بدون هدف قدم زدن در کوه و دشت هم می تواند در هر ساعت ۳۵۰ کالری از شما بسوزاند. همچنین، پس این گردش طبیعی مسلماً شما روحیه بهتری خواهید داشت.

۴- صخره نوردی

old-world-calorie-burners

چنانچه به دنبال یک ورزش هیجان انگیز هستید، صخره نوردی یک انتخاب عالی خواهد بود. صخره نوردی یک فعالیت بدنی مناسب است که علاوه بر درگیر کردن ماهیچه ها، شما را به تمرکز حواس و یافتن راه مناسب مجبور می کند. نگرانی ای از بابت ترس از ارتفاع نداشته باشید. با درست انتخاب کردن مسیر، کم کم از ترس شما هم نسبت به ارتفاع کاسته خواهد شد و به مرور زمان عضلات قویتری خواهید ساخت. به عقیده Eddard Stark، تنها زمانی که می ترسید می توانید شجاع باشید.

۵- شمشیر بازی

old-world-calorie-burners

شمشیر بازی ورزشی مفرح و هیجان انگیز است. بد نیست بدانید که این ورزش در هر ساعت بیش از ۴۰۰ کالری انرژی را می سوزاند و عضلات دست، پا و کمر را نیز درگیر می کند.منبع : سالم زی:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: سوزاندن کالری با کمک ورزش های باستانی
:: برچسب‌ها: سوزاندن کالری با کمک ورزش های باستانی, کالری, سوزاندن کالری, سوزاندن کالری اضافه, کالری اضافه
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : چهارشنبه 31 خرداد1391
زمان : 18:38
مصرف ويتامين D به رشد قد كودك كمك مي‌كند
|


كارشناس و مشاوره علوم تغذیه و رژیم درمانی گفت: مصرف منابع غذایی ویتامین D برای كودكان ضروری است و كمبود آن در كودكان میزان رشد را كاهش می‌دهد.

سمیه صمدی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: عامل ژنتیك و محیط در تعیین قد دارای اهمیت بسزایی است. رشد قد از زمان تولد تا پایان دوران بلوغ ادامه می‌یابد و طي این مدت می‌توان با رژیم غذایی مناسب و تمرینات خاص ورزشی، میزان رشد را افزایش داد.

وي ادامه داد: یك رژیم غذایی مناسب باید شامل هر شش گروه غذایی از جمله غلات، میوه‌جات، سبزیجات، لبنیات‌، گوشت‌ها و چربی‌ها باشد، تحقیقات نشان می‌دهد كه از بین ویتامین‌ها، ویتامین A و ویتامین D بیشترین تاثیر را روی افزایش قد دارند. صمدی با اشاره به این‌كه كمبود متوسط تا شدید ویتامین A مانع رشد مطلوب كودك می‌شود، افزود: ویتامین A در مواد غذایی از جمله هویج، پرتقال، جگر، ماهی قزل آلا و گوجه‌فرنگی به وفور وجود دارد.جام جم آنلاین:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: مصرف ويتامين D به رشد قد كودك كمك مي‌كند
:: برچسب‌ها: ويتامين D, ویتامین دی, افزایش رشد قد, افزایش رشد قد کودک, رشد قد کودک, رشد قد کودکان, افزایش رشد, افزایش رشد کودکان, افزایش رشد کودک, افزایش قد, افزایش قد کودک
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : یکشنبه 28 خرداد1391
زمان : 19:5
تزريقات را به افراد متخصص بسپاريد
|
تزريقات بايد در بيمارستان يا درمانگاه‌هاي مجهز به فوريت‌هاي پزشكي انجام شود !
مدتي است كه در برخي مكان‌ها افرادي غيرمتخصص، بدون داشتن مجوز به صورت مخفيانه نحوه تزريق برخي داروها را به افراد علاقه‌مند آموزش مي‌دهند و در قبال آن مبلغي به جيب مي‌زنند. بازار كار اين افراد با شروع فصل تابستان و تعطيلي مدارس و دانشگاه‌ها داغ‌تر شده و علاقه‌مندان زيادي را به خود جذب مي‌كند. اين در حالي است كه چنين تزريق‌هايي تاثير نامطلوب بر سلامت افراد مي‌گذارد.

بيشتر افرادي كه كار تزريق در مكان‌هاي بدون مجوز را انجام مي‌دهند، ناآگاه به دانش پزشكي هستند و خود نيز به صورت تجربي در مراكز غيررسمي در دوره‌هاي كوتاه‌مدت، تزريقات را آموزش ديده‌اند. جالب است بدانيد اين افراد براي آموزش تزريقات، وسايل و تجهيزات كاملي هم ندارند و تنها از بدن مراجعان براي آموزش آنها استفاده مي‌كنند. به طور مثال براي آموزش تزريق عضلاني از مراجعه‌كنندگان مي‌خواهند كه انواعي از ويتامين‌ها را به سرنگ كشيده و براي آموزش، قرباني يكديگر شوند. اين موضوع براي بيشتر كساني كه براي يادگيري مراجعه مي‌كنند، بسيار هيجان‌انگيز و خالي از اشكال است. وقتي هم كه هدف آنها از مراجعه به اين مكان‌ها پرسيده مي‌شود با نگاهي پرشور و هيجان‌زده خود را يك بهيار يا پرستار خانگي جازده و هدف از آموزش را استفاده كاربردي از اين حرفه مي‌دانند. غافل از آن كه اگر اين مراجعه‌كنندگان عوارض و زيان‌هاي ناشي از تزريقات غيراصولي را بشناسند و پيگردهاي قانوني آن را بدانند، هيچ گاه گذرشان به اين مكان‌ها نخواهد افتاد.

بنا به گفته پزشكان، تزريقات بايد در بيمارستان يا درمانگاه‌هاي مجهز به فوريت‌هاي پزشكي انجام شود. در خيلي از مواقع ورود يك ماده شيميايي به بدن، مي‌تواند همراه با عوارض باشد و به شوك يا تشنج بينجامد.

در صورت بروز اين حالات و نبود تجهيزات و پزشك متخصص، خطر جاني بيمار را تهديد خواهد كرد كه براي شخص تزريق‌كننده يك عمر پشيماني و ندامت به همراه داشته و كسي كه آموزش و مجوز قانوني لازم براي اين كار را ندارد بايد در مقابل قانون پاسخگو باشد.

بيشتر متخصصان بر اين باورند كه تزريقات و مهم‌تر از آن شناسايي داروها وعوارض آن ازجمله اصولي است كه يك پزشك يا پرستار، طي دوران چند ساله تحصيلات آكادميك خود به تدريج و به صورت تئوري و البته كاربردي به دفعات زياد زير نظر استادان مربوطه آموزش مي‌بيند و يك فرد عادي نمي‌تواند طي چند روز با اين اصول آشنا شود و راه‌هاي رويارويي با عوارض، اين داروها را بشناسد.

گذشته از عوارض داروها شناسايي داروي تزريقي، نوع و نحوه تزريق آن، دوز تجويز شده، نحوه آگاهي از تاريخ مصرف دارو و... ازجمله مواردي است كه دانستن آن نياز به دانش پزشكي داشته و نمي‌توان به اين راحتي از كنار آن گذشت.

انواع تزريق

استعمال داروها از راه‌هاي مختلف (خوراكي، ركتوم، تزريقي و...) بسته به نوع بيماري با نظر پزشك تجويز مي‌شود. در روش تزريقي از سوزن استفاده مي‌شود و داراي انواع تزريق عضلاني، زيرجلدي، داخل جلدي و وريدي است. در تزريق عضلاني، دارو وارد عمق عضلات بزرگ بدن همچون بازو يا ران مي‌شود مانند پني‌سيلين. در تزريق زير جلدي دارو در لايه چربي زير پوست بازو يا سطح داخلي ران تزريق مي‌شود. معمولا بيشتر داروهايي كه از راه خوراكي در دستگاه گوارش تجزيه مي‌شوند و بي‌اثر مي‌گردند از اين راه تزريق مي‌شوند مانند انسولين. در تزريق داخل جلدي دارو بين لايه‌هاي پوست تزريق مي‌شود، مانند تست پني‌سيلين. در تزريق وريدي هم، دارو از راه رگ با سرعت در تمام بدن منتشر شده و آثار آن بلافاصله آشكار مي‌شود. مانند انواع سرم قندي يا نمكي.

عوارض تزريق غيراصولي

از عوارض تزريق عضلاني غيراصولي مي‌توان به عفونت و آبسه و درد درمحل تزريق، انقباض غيرطبيعي عضلاني ـ اسكلتي، شكسته‌شدن سوزن در داخل بدن، ورود سوزن به داخل استخوان يا عروق اصلي و از همه خطرناك‌تر ورود سوزن به داخل عصب و فلج و ناكارآمدي هميشگي عضو اشاره كرد.

از عوارض تزريق وريدي هم مي‌توان به التهاب وريد و عفونت محل تزريق، خونريزي زير پوستي، بروز حساسيت‌هاي ناگهاني دارويي و از همه خطرناك‌تر ادم ريوي كه بر اثر نبود تنظيم سرعت ورود مايعاتي همچون سرم به داخل رگ است و به نوعي موجب حبس بيش از حد آب در عروق مي‌شود، اشاره كرد. اشتباه در شناسايي نوع تزريق و ناآگاهي در نحوه اختلاط داروهاي تزريقي تركيبي مي‌تواند منجر به شوك و در نهايت مرگ بيمار شود.

هنگام تزريق دارو به اين نكات توجه كنيد

1 ـ‌ براي تزريق دارو به بيمارستان يا درمانگاه‌هاي مجهز مراجعه كنيد تا در صورت بروز عوارض احتمالي دارو فوريت‌هاي پزشكي در دسترس باشد.

2 ـ قبل از تزريق از تاريخ مصرف آمپول يا سرنگ مطمئن شويد. آمپول ظرف شيشه‌اي استريلي است كه جهت نگهداري دوز مشخصي از دارو تهيه مي‌شود.

3 ـ فرد تزريق‌كننده بايد لباس سفيد و تميز به تن داشته و هنگام تزريق دست‌هاي خود را با آب و صابون شسته و دستكش بپوشد.

4 ـ براي استريل محل تزريق از پنبه يا پد الكلي استفاده شود و هرگز پنبه الكل از قبل آماده شده استفاده نشود. به كار بردن عطرهاي الكل‌دار يا تركيبات اين چنيني منع مصرف دارد.

5 ـ براي كاهش درد ناشي از تزريق عضلاني حتما روي تخت دراز كشيده و كامل به روي شكم بخوابيد و از خم‌كردن پاها خودداري كنيد و با يك نفس عميق، عضلات‌تان را شل كنيد.

فرو بردن و بيرون كشيدن سوزن بايد با سرعت انجام شود، اما تزريق محلول به آرامي انجام گيرد.

6 ـ قبل از تزريق بهتر است استحمام كنيد. پوست تميز عفونت‌هاي احتمالي ناشي از تزريق را به حداقل مي‌رساند.

7 ـ محل تزريق را بعد از هر بار تزريق تغيير دهيد. بهتر است محل تزريق را ماساژ ندهيد چراكه دارو سريع‌تر از حد معمول جذب مي‌شود.

8 ـ هيچ گاه كودكان را از تزريق نترسانيد. با آنها صادقانه رفتار كنيد تا به شما اعتماد كنند.منبع : جام جم:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: تزريقات را به افراد متخصص بسپاريد
:: برچسب‌ها: تزریقات, انواع تزریقات, انواع تزریق, تزریق, انجام تزریقات, نکات تزریق, نکات تزریقات, نکات انجام تزریق, نکات انجام تزریقات
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : یکشنبه 28 خرداد1391
زمان : 19:2
دردسرهاي كاشت ناخن
|تراشيدن سطح ناخن هنگام كاشت به ايجاد اگزما، عفونت‌هاي قارچي و شل شدن ناخن منجر مي‌شود.
وقتي توجه‌ات به ناخن‌هاي بلند و زيباي يك خانم جلب مي‌شود، با خود مي‌گويي كه اي كاش ناخن‌هاي من هم اينقدر زيبا بود! اما اگر آنچه از ديدن آن لذت مي‌بري حاصل كاشت ناخن و نه ناخن‌هاي طبيعي باشد، نبايد داشتنش را آرزو كني. چراكه چرخه طبيعي بدن به گونه‌اي عمل مي‌كند كه يك عضو خارجي را كه به بافت طبيعي بدن تحميل مي‌شود، پس از طي مدتي كه در افراد مختلف متفاوت است، بيگانه تلقي مي‌كند و نسبت به آن واكنش نشان مي‌دهد.

بر اين اساس ناخن‌هاي كاشته شده كه از جنس مواد اكرليك يا شيميايي است، حتي در مواردي كه بسيار طبيعي و با رعايت تمام نكات تخصصي نيز كاشته شده باشد، بسيار خطرناك است.

دكتر زهره نيكبخت، متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با جام‌جم در اين باره مي‌گويد: عفونت‌هاي قارچي، اگزما، جداشدن بستر ناخن و تغيير رنگ آن از عوارضي است كه فرآيند كاشت ناخن و مواد شيميايي استفاده شده طي اين فرآيند به همراه مي‌آورد.

سختي جدا كردن ناخن مصنوعي

شايد ندانيد كه مواد مصنوعي مورد استفاده براي كاشت ناخن روي لايه‌اي متشكل از يك رديف سلول، آنقدر محكم چسبانده مي‌شود كه اگر در اثر ضربه يا كشيدگي ناگهاني بشكند يا كنده شود، بافت زير ناخن يعني پوست، گوشت و عروق نيز همراه با آنها جدا مي‌شود.

به گفته دكتر نيكبخت، از آنجا كه براي كاشت ناخن ابتدا سطح صدف ناخن با سوهان‌هاي تيز تراشيده مي‌شود تا چسب و مواد شيميايي روي آن بخوبي چسبانده شود، بافت رويي ناخن بشدت آسيب مي‌بيند.

اين متخصص پوست و مو اضافه مي‌كند: مواد به كار رفته در فرآيند كاشت ناخن به رشد ضايعات قارچي در بستر ناخن منجر مي‌شود كه بتدريج به سمت گوشه‌هاي ناخن گسترش پيدا مي‌كند. همچنين به دنبال شل شدن بافت ناخن، احتمال افتادن سطح رويي ناخن وجود دارد كه ترميم آن به درمان دارويي درازمدت نياز دارد.

بيماري‌هاي نهفته بيدار مي‌شود

برخي بيماري‌ها بر اثر تحريكات خارجي چون زخم‌ها و التهابات بروز پيدا مي‌كند. به همين دليل متخصصان پوست تاكيد مي‌كنند كه ناخن‌هاي مصنوعي يا كاشته شده نيز مي‌تواند بيماري‌‌هاي نهفته شخص را بيدار و حتي تشديد كند. نمونه اصلي آن را مي‌توان در بيماران مبتلا به پسوريازيس ديد.

دكتر نيكبخت مي‌گويد: حتي مانيكور و پديكور نيز بايد توسط افراد متخصص، با وسايل كاملا استريل و با كمترين دستكاري صورت بگيرد، چراكه دستكاري بيش از حد پوست و گوشت اطراف ناخن نيز مي‌تواند به بروز عفونت‌هاي قارچي دردناك و تغييرات اگزمايي در شخص منجر شود.

ناخن مصنوعي، چرا؟

به گفته متخصصان، ناخن‌هاي مصنوعي نبايد بيش از 24 يا حداكثر 48 ساعت روي ناخن اصلي باقي بماند. ناخن‌هاي مصنوعي از صفحاتي پليمري ساخته شده است كه توسط چسب‌هاي مخصوص به ناخن اصلي چسبانده مي‌شود؛ اين ناخن‌هاي پلاستيكي مي‌تواند بافت طبيعي ناخن را دستخوش حساسيت‌هاي تماسي كند.

دكتر نيكبخت مي‌گويد: چسبي كه براي چسباندن اين ناخن‌ها به كار مي‌رود نيز مي‌تواند ناخن شخص را دچار عارضه كند. حتي ممكن است چسب‌‌هاي به كار رفته با ناخن طبيعي ادغام و عمل جداسازي ناخن طبيعي و مصنوعي را دچار مشكل كند و در اين فرآيند بخشي از ناخن طبيعي نيز كنده شود. ضروري است كه براي كندن اين ناخن‌ها از محلول‌هاي مخصوص استفاده شود.

حساسيت تنفسي به چسب ناخن

نگه داشتن طولاني‌مدت ناخن‌هاي مصنوعي روي ناخن طبيعي مي‌تواند عوارضي را براي بستر و چين‌هاي اطراف ناخن به همراه داشته باشد. متخصصان پوست تاكيد مي‌كنند ناخن‌ها در چنين شرايطي متورم، زخمي، قرمز و خارش‌دار مي‌شود، به نحوي كه ناخن از بسترش جدا شده و محيطي مستعد عفونت‌هاي مزمن با نام «پارانيكيا» ايجاد مي‌كند كه بسيار دردناك و مزمن است.

دكتر نيكبخت با اشاره به وجود تركيبات سمي موسوم به سم سيانيد در چسب ناخن اضافه مي‌كند: اين تركيبات به بروز حساسيت‌هاي تنفسي خطرناك، بخصوص در آرايشگرها منجر مي‌شود. از اين رو استفاده از ماسك‌هاي مخصوص دولايه به مانيكوريست‌ها توصيه مي‌شود. البته در برخي مراكز آرايشي به جاي اين كه ناخن مصنوعي به‌صورت كامل چسبانده شود، فقط به نوك ناخن طبيعي چسبانده مي‌شود كه عوارض كمتري نسبت به روش قبلي دارد، اما در اين شيوه نيز از مواد و چسب‌هاي مضر استفاده مي‌شود و احتمال بروز عوارض پوستي وجود دارد.

هميشه ناخن‌هاي بلند و آراسته مطلوب نيست، بلكه مراقبت از ناخن‌هاي طبيعي هنگام كار و تماس با تركيبات شوينده، بهره‌گيري از كرم‌ها و لوسيون‌هاي مرطوب‌كننده و تقويت‌كننده پوست و ناخن و مرتب نگه داشتن آنچه به طور طبيعي به ما ارزاني شده است، مي‌تواند بسيار زيباتر و ايمن‌تر باشد.منبع : جام جم:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: دردسرهاي كاشت ناخن
:: برچسب‌ها: دردسرهاي كاشت ناخن, کاشت ناخن, مضرات کاشت ناخن, ضررهای کاشت ناخن, چسب ناخن, حساسيت تنفسي به چسب ناخن, ناخن مصنوعی, مضرات ناخن مصنوعی, ضررهای ناخن مصنوعی, ناخن های مصنوعی
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : یکشنبه 28 خرداد1391
زمان : 18:57
هاری
|


 

مقدمه و اهمیت موضوع:

هاری یک بیماری کشنده ویروسی است که مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی بوده که انسان وسایر حیوانات خونگرم پستاندار بطور تصادفی و غالبا از طریق گزش به آن مبتلا می شوند.اهمیت بیماری به دلایل میزان کشندگی بالا( صد در صد) تلفات و خسارت اقتصادی که بیماری در دام ها ایجاد میکند,هزینه بالای خرید سرم و واکسن ضد هاری می باشد.

راه های انتقال بیماری:

1.      گاز گرفتن وپنجه کشیدن حیوان هار

2.      پوست خراشیده یا زخمی شده

3.      ترشحات حیوان هار از طریق لیسیدن لب و چشم و بینی صاحبان خود.

4.      راه تنفسی خصوصا در غارهایی که خفاش آلوده زندگی می کند.

5.      راه گوارشی از طریق خوردن حیوانات تلف شده توسط حیوانات گوشخوار

6.      انتقال از راه جفت و پیوند اعضا.

علائم بیماری در حیوان:

اولین علامت تغییر رفتار و عادات حیوان است بطوریکه به صاحب خود انس و الفت پیدا می کند یاعصبانی و تندخو می شود و غذای خود را به خوبی نمی خورد بدون مقصد به هرجائی رفته و به هرکسی حمله می کند به گاز گرفتن چوب ,سنگ و اشیاء مختلف پرداخته پس از مدتی به علت عدم امکان بلع کف از دهان حیوان سرازیر شده و مرتبا به زمین می خورد,صدای پارس حیوان خشن و ناموزون می شود ,در موارد کمی با پیشرفت بیماری حیوان به گوشه ای پناه برده,ابتدا دست ها سپس پاها و سایر اندام ها فلج شده و دراثر فلج دستگاه تنفس می میرد.

علائم بیماری در انسان:

خارش و سوزش در محل گزیدگی , احساس هراس,خستگی , استفراغ شدید و خون آلود,سردرد,تب و تشنج ,توهم و هزیان گوئی.,گرفتگی عضلات ,که در حلق به دلیل این گرفتگی فرد قادر به نوشیدن آب نمی باشد .به تدریج با افزایش و تشدید انقباضات شدید عضله قلب و دستگاه تنفسی فرد می میرد.

اقدامات درمانی لازم در مورد افراد حیوان گزیده قبل از ارجاع به مراکز بهداشتی:

1.شستشوی کامل محل زخم با آب و صابون(حداقل به مدت 5 تا 10 دقیقه و با استفاده از برس)

2.ضد عفونی کردن محل زخم با الکل یا بتادین.

3.مراجعه فوری به نزدیکترین مرکزبهداشتی درمانی و یا خانه بهداشت.

درمان پیشگیری هاری در افراد حیوان گزیده:

1.      تزریق واکسن هاری و در صورت لزوم سرم هاری در 5 نوبت.

2.      تزریق واکسن توام یا ثلاث و سرم کزاز در صورت نیاز

3.      تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک

4.      .قطع کامل قسمت له شده و از بین رفته.

5.      مراقبت از حیوان مهاجم به مدت10 روز.

برنامه کنترل و پیشگیری در سطح مراکز بهداشتی و درمانی:

1. آموزش مردم در زمینه اهمیت بیماری,راه های سرایت و راه های جلوگیری از ابتلا به بیماری

2. .ایجاد هماهنگی بین واحدهای مستقر در سطح منطقه از قبیل شهرداری-دامپزشکی-محیط زیست-بخشداری و...جهت اقدامات مربوط به بهسازی محیط و جمع آوری ودفن صحیح زباله-اتلاف سگهای ولگرد و...

3. جلب همکاری و مشارکت مردم در زمینه جمع آوری و دفع صحیح زباله.

4. آموزش دامداران و روستائیان در زمینه همکاری با مسئولین دامپزشکی جهت شناسائی و قلاده گذاری و واکسیناسیون سگ های خانگی و گله علیه هاری.

5. آموزش دامداران در زمینه عدم کشتارهای غیر مجاز..

توصیه های لازم:

*از نگهداری سگ و گربه در منزل خودداری نمائید.

*از نزدیک شدن و تماس با سگ های ولگرد خودداری کنید.

*در صورت گازگرفتن حیوانات هرچند به صورت جزئی مجروح را سریعتر به مرکز بهداشتی ودرمانی ارجاع دهید.

*خودداری از ریختن زباله و پسمانده های غذائی دراماکن عمومی و معابر و استفاده از کیسه های مخصوص زباله.

*واکسینه وقلاده گذاری حیوان

 


"هاری قابل درمان نیست

ولی قابل پیشگیری است"


 

منبع : علوم پزشکی مشهد

 :: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: هاری
:: برچسب‌ها: هاری, بیماری هاری, علل هاری, علل ایجاد هاری, درمان هاری, درمان بیماری هاری, علائم هاری, علایم بیماری هاری, علائم بیماری هاری, rabies
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : شنبه 27 خرداد1391
زمان : 18:24
وبا ( التور )
|


وبا :

يك بيماري اسهالي واگيردار و خاص انسان است كه توسط نوعي باكتري بنام ويبريوكلراايجاد ميشود . اين بيماري درصورت عدم پيشگيري و درمان به موقع ومناسب ،بسيار كشنده است اين بيماري بيشتر در نقاط گرم و مرطوب و درتمام ماههاي سال به خصوص از ارديبهشت تا آبانماه ديده ميشود . بيماران وبايي بطور مشخص دچار اسهال آبكي همراه به كم آبي شديد ميشوندعلائم باليني :

v اسهال آبكي حجيم وسريع السير و جهيده ، بادفعات اجابت مزاج غير قابل شمارش وبسيار زياد

v اسهال بدون تب وبدون دل درد و بدون زور پيچ شكم

v گرفتگي و درد عضلات پشت ساق پا

v عطش وتشنگي فراوان

v كم شدن ياقطع ادرارنكته :

درصورت عدم جايگزيني سريع مايعات و املاح بدن (كلرورسديم ...پتاسيم ....) 25 تا 50 درصد موارد مبتلا به بيماري و با منجر به مرگ ميشوند .

اولين شكايت بيمار،احساس ......و غرغر شكم است . سپس اسهال آبكي .....آب برنج واكثراً بدون بو ايجاد ميشود

راههاي انتقال بيماري وبا ومنابع شايع اين بيماري :

الف )راه تماس مستقيم :

بيماري ميتواند از طريق دستهاي آلوده تماس با مواد دفعي واستفراغ بيماران ويا وسايل ولوازم آلوده به مدفوع بيمار منتقل شود .

ب)راه تماس غير مستقيم :

v مصرف آب آلوده به مدفوع «آلودگي اب توسط مدفوع بطور ثانوي ، دفع ناصحيح فاضلاب و نشت آن به آب آشاميدني » منابع آب حفاظت نشده ماننده چاهها ، درياچه ها ، استخرها جوي ها .....

v استحمام يا شستشوي لوازم آشپزخانه درآب آلوده

v شستشوي سبزيها و ميوه ها با آب آلوده

v يخ آلوده كه از آب آلوده تهيه شده باشد

v غذاهاي آلوده كه درخارج از يخچال نگهداري شوند ، و انبار كردن غذاهايي همچون شير ، برنج پخته ، تخم مرغ و...درخارج از يخچال

v غذاهايي دريايي نپخته و خام مثل صدف ، ماهي و...

v تغذيه كودكان ونوزادان با بطري (آلوده ) به جاي شير مادر ، نيز ميتواند يك عامل انتقال بيماري باشد .

نكته :

د رمواقع ابتلابه اسهال حاد آبكي شديد با دفعات بسيار زياد ، سريعاً به پزشك مراجعه نمائيد . ضمن درمان سريع كم آبي درمطب يا درمانگاه نمونه برداري از مدفوع جهت كشف سريع بيماري وبا به عمل مي آيد .

درمان :

ميتوان با جبران وفورمايعات واملاح از دست رفته بدن كه دراثر اسهال ايجاد شده است وباي التور را به خوبي و با موفقيت درمان نمود . براي اين منظور از مايع درماني خوراكي (ORS) به مقادير زياد بايستي استفاده نمود . بهترين محلول خوراكي براي جبران كم ابي واملاح از دست رفته بدن ، محلول او-آر –اس است . البته درموارد جدي و شديد اسهال علاوه برروش خوراكي به تزريق داخل وريدي سرمهاي حياتي نيز نياز مي باشد .

راههاي پيشگيري از بيماري اسهالي : (ازجمله وبا)

1-از آب آشاميدنی سالم استفاده شود

2-درمناطقي كه دسترسي به آب تصفيه شده و لوله كشي وجود ندارد و از آب چاهها ، تانكرها ، آب
چشمه ها ...استفاده مي گردد حتماً قبل از مصرف آب ، آب جوشانيده و يا كلر زني شود

3-از ميوه جات وسبزيجات شسته شده و درخارج شهرها و درطي مسافرت نيز از آبهاي بسته بندي ويا جوشیده استفاده كنيد .

4-قبل از تهيه و توزيع غذا ، قبل از خوردن غذا و قبل از شيردادن به كودك حتماً دستها با آب و صابون شسته شود .

5-درموارد زير بايستي دستها با آب و صابون كامل شسته شوند:

v بعد از اجابت مزاج

v بعد از شستن وتميز كردن كودك

v بعد از دست زدن به مواد غذايي خام نظير سبزيجات ، گوشت ، مرغ ، ماهي

6-از خريد و مصرف غذاهاي آماده و غير بهداشتي ازافراد دوره گرد و ساير فروشگاههايي كه رعايت مسائيل بهداشتي را نمي نمايند بخصوص آبميوه – معجون –بستني و انواع هويچ و شيرموز – شربت و....خودداري گردد .

7-درآب رودخانه ها و جويها و يا استخرهاي آلوده شنا نكنيد .

8-مواد غذايي را ازدسترس مگس و آلودگيهاي ديگر دور نگهداريد .

9-از يخ هاي موجود در بازار فقط جهت سردكردن بدون تماس مستقيم با مواد غذايي پخته و يا آب و ساير نوشيدنيها استفاده شود .

10-از مصرف غذاهاي نيم پخته يا خام به شدت خودداري كنيد .

11-غذاهايي ميل شوند كه تازه پخته شده و هنوز كاملاً گرم هستند

12-درطول سفر درصورتي كه امكان شستشو ،انگل زدايي وضد عفوني نداريد از مصرف سالاد خودداري شوددانلود چارت درمانمنبع : علوم پزشکی مشهد:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: وبا
:: برچسب‌ها: وبا, بیماری وبا, علل وبا, علل ایجاد وبا, ناقل وبا, درباره وبا, درباره بیماری وبا, بیماری التور, التور, ناقل التور, علل ایجاد التور, Eltor
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : شنبه 27 خرداد1391
زمان : 13:11
کم خونی فقر آهن در نوزادان
|کم خونی فقر آهن در نوزادان

 آ نمی فقر اهن شایعترین بیماری  خونی در  دوره  شیرخوارگی و نوزادی است. این نوع  کم خونی  ناشی از کمبود آهن  برای ساخت هموگلوبین در گلبولهای قرمزخون می باشد.خوشبختانه این مشکل قابل درمان است و به  درمان به خوبی پاسخ میدهد.      

 آهن در ابتدای روده باریک و دوازدهه جذب میشود و از انجاییکه حدود 10 درصد آهن رژیم  غذایی  جذب میشود، در رژیم  غذایی  روزانه   حدود  8-10 میلیگرم  آ هن باید وجود داشته باشد.باید توجه داشت  که آهن  شیر انسان2 تا 3 بار آهن شیر گاو  جذب  میشود . در صورت کمبود  آهن تولید هموگلوبین در گلبول قرمز کاهش یافته ودر نهایت گلبول قرمز کوچک( میکروسیتیک) و کم رنگ (هیپوکروم ) میشود . از طرف دیگر کمبود هموگلوبین منجر به کم شدن ظرفیت خون در حمل اکسیژن به بافتها میگردد در نتیجه اغلب این کودکان رنگ پریده اند .

دلایل ایجاد کم خونی فقر آهن :

       _   ذخیره کم آهن  بدن  در نوزادان نارس یا کمبود ذخیره آهن مادر در دوران بارداری      

            _ کمبود تغذ یه ای آهن  

            _ از دست دادن خون با منشا گوارشی ( الودگی انگلی/ زخم معده و روده/ حساسیت به پروتیین                      شیر گاو             

            _ اختلال در جذب آهن در اسهال مزمن و یا در بیماری سلیاک

         _ مصرف زیاد شیر گاو و غذاهای فاقد اهن

سن شیوع کم خونی فقر آهن :

    ذخایر اهن بدن نوزاد که از مادر خود در یافت کرده است تنها برای 4 تا 6 ماه اول تولد در نوزادان ترم(رسیده) و در نوزادان نارس تا 2 ماه اول تولد کافی می باشد .بعد از این سنین در صورت عدم در یافت اهن کافی علایم کم خونی ظاهر می شود . در کل میتوان گفت سن شیوع کم خونی فقر اهن در کودکان 9 تا 24 ماهگی است.

علایم بالینی  کم خونی فقر آهن :

رنگ پریدگی/  تحریک پذیری/ بی اشتهایی/ یبوست/ ضعف عضلات/خستگی زودرس/ تاخیر در رشد وتکامل/ استعداد ابتلا به عفونت و ادم اندامها به دلیل کاهش  پروتیین پلاسما / تند شدن ضربان قلب  و تنفس/ بزرگ شدن طحال/ کاهش میزان هوش و توجه و کاهش یادگیری.

 علایم آزمایشگاهی شایع در کم خونی شامل:کاهش سطح آهن سرم /کاهش  سطح  فریتین سرم /افت  هموگلوبین  خون /میکروسیتوز  هیپوکرومیا   و الکتروفورز هموگلوبین مشخص میشود و تست گایاک مثبت( احتمال دیده شدن خون مخفی یا واضح در مدفوع)CBCdiff/TIBC که با انجام

 فریتین پروتیین ذخیره کننده آهن در بدن است که اندازه گیری آن در سرم تخمین نسبتا دقیقی از ذخایر آهن بدست می دهد)

 

درمان و پرستاری:

     بیشترین مقدار آهن در اوایل دوران شیردهی (حدود 1تا 3 هفته اول ) میباشد که 97/. میلیگرم در یک لیتر شیر است اما به طور مداوم در طی شیردهی این مقدار کاهش یافته و در 5 ماهگی به حدود 3/. میلیگرم در یک لیتر میرسد .بنا براین وقتی پزشک مطمئن شد کم خونی کودک به دلیل کمبود آهن و نه به دلیل بیماری زمینه ای خاصی است معمولا توصیه به مصرف قطره آهن میکند .

    آهن به صورت قطره خوراکی/ قرص/ شربت ویا به صورت تزریقی مصرف میشود.در صورت عدم تحمل آهن خوراکی ویا سوء جذب گوارشی از فرم تزریقی استفاده میشود .گاهی در آنمی خیلی شدید از تزریق خون نیز ا ستفاده میشود.

اگر در عرض2 هفته بعد از شروع درمان خوراکی آهن افزایش آهن دیده نشد پزشک به این موارد شک میکند: وجود یک منبع مخفی خونریزی در بدن / وجود عفونت / عدم مصرف صحیح آهن توصیه شده توسط بیمار ویا وجود بیماری مزمن دیگر...

     پیشگیری از بروز کم خونی فقر آهن در کودکان همیشه در اولویت می باشد بنا براین والدین به توصیه های زیر توجه نمایند:

1 )   برای شیر خواران شیر مادراز 6 ماهگی و برای شیر خشک خواران از 4 ماهگی قطره خوراکی سولفات آهن به مقدار 1 تا 2 قطره به ازای هر کیلوگرم وزن بدن شیرخوار داده شود .

اگر وزن  تولد  شیرخوار  از2500گرم کمتر باشد  پس از اینکه وزن او به 2  برابر  وزن  موقع تولد رسید ( حدود 6 هفتگی )  قطره آهن شروع  میشود.

2)  در سال اول  تولد شیر گاو به  کودک داده نشود زیرا احتمال حساسیت مخاط روده ها به پروتیین شیر گاو وجود داردوممکن است    سبب دفع خون به صورت مخفی از طریق روده ومدفوع گردد.

3)  اضافه کردن مواد حاوی ویتامین ث مثل آب میوه جذب آهن را بیشتر میکند.  قطره آهن با کلسیم مصرف نشود زیرا جذب آن کاهش می یابد

4) اگر قطره آهن نیم ساعت قبل از شیر یا غذا داده شود بهتر جذب میشود .

5) مصرف شیر خشک باید محدود به  500 تا 1000سی سی در 24 ساعت شود ومیزان مصرف غذاهای غنی از آهن افزایش یابد

. 6)  گاهی شیرخوار ممکن است قطره آهن را تحمل نکرده و استفراغ کند در این صورت باید تعداد قطرات آهن را کم ولی در 2  تا 3 وعده در روز  به او داد.(در مجموع آهن مورد نیاز را باید دریافت کند

 7)  عوارض جانبی مصرف ترکیبات آهن را باید به والدین آموزش داد:

تهوع/ استفراغ و بی اشتهایی   /      مدفوع تیره رنگ   /    یبوست    /  رنگی شدن دندانها

 

 

 

اطفاليكه‎‎ با شير مـادر تغـذيـه نمي‎‎ شوند بيشتر بهكمخوني و كمبـود آهـنمبتلا ميشوند.
نوزادانيكـه وزنآنها هنگامتولد كمتـر از 2 كـيلـو و 500 گرماست‎‎ ممكناست از 2 تـا 3 مـاهگـيكمبود آهنداشتهباشند.

كودكان2 تا 5ساله‎‎‎ نيز به علتابتـلا بـه عفونتهايشايعدورانكودكيمانند اسهـالوعفونتهاي‎‎ تنفسي‎‎‎ و آلودگي هاي انگلي با خطر ابتلا بهكمبود آهنروبروهستند.

كمخوني‎‎ و كمبود آهندردو سالنخستزندگي تاثير جبرانناپذيري‎‎ بر رشد و تكاملمغزي كودكدارد. 

 

تغذيه طولاني مدت با شيشه شير كودك را در معرض ابتلا به فقر آهن قرار مي‌دهد

 

طبق مطالعات جديد، كودكان نوپا كه با شيشه شير تغذيه مي‌شوند به شدت در معرض كمبودآهن قرار دارند كه اين امر مي‌تواند در نتيجه منجر به بروز كم خوني و نيز مشكلاتيادگيري شود.منبع    

   *اعضای هیات علمی دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی .کودک سالم . نشرنور دانش. 1380

   *فصلنامه شیر مادر . شماره 9 بهار1381

مجله درد .شماره اردیبهشت 1383 *    

کودکان. نشر پاشا 1380 ORDER   *اکبر زاده پاشا. علی تهمتن علی اصغر

 :: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: کم خونی فقر آهن در نوزادان
:: برچسب‌ها: کم خونی فقر آهن در نوزادان, کم خونی در نوزاد, کم خونی در نوزادان, فقر آهن در نوزاد, فقر آهن در نوزادان, درمان کم خونی در نوزاد, درمان کم خونی در نوزادان, کم خونی
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : شنبه 27 خرداد1391
زمان : 13:4
حاملگی و روزه داری
|


علت روزه داری :

امام رضا علیه السلام در جواب محمد بن سنان در قسمت روزه نوشته اند: علت روزه درک رنج گرسنگی و تشنگی است تا عبد از این طریق در پیشگاه حضرت حق ذلت نشان دهد . واز عوارض سیری وسیر آبی که غفلت وغرق شدن در عیش و نوش است درآید واز اجر وحساب حق بر خوردار گشته به مقام صبر و استقامت برسد واز این راه مزه شدائد آخرت را درک کرده قدرت خطرناک شهوتش بشکند . روزه، واعظ او در دنیا و دلیلش به سوی رضای حق در آخرت می باشد وبرای اینکه شدت این مرحله را از اهل فقر و مسکنت در دنیا وآخرت دریابد .از نظر امام صادق علیه السلام روزه مساوات بین فقیر وغنی است.

حاملگی و روزه داری واثرات آن در شیر دهی:

در این مورد باید از افراط وتفریط پرهیز کرد در گروه روزه داران حامله بعضی از خانم های حامله به علت احساس خطر روزه داری در حاملگی از روزه گرفتن اجتناب می کنند و بعضی دیگر با برخورد تعصب آمیز حتی در حالات طاقت فرسای اواخر حاملگی روزه خود را به جای می آورند . با مروری برروایات اسلامی و بررسی وضعیت فیزیولوژی حاملگی میتوان به آگاهی هایی دست پیدا کرد که تصمیم گیری صحیح و راهنمایی افراد باردار را آسان می کند . در بارداری موضوع سلامت مادر و سلامت رشد جنین در نظر گرفته میشود .

چنانچه در روایتی از ابی عبدالله علیه السلام حد مریض وروزه داری بیان شده که فرمودند: این بر خود اوست که بر نفس خود آگاه است.

از محمدبن مسلم نقل شده که گفت : شنیدم از اباجعفر علیه السلام فرمود : زن حامله نزدیک زایمان و مادرانی که شیرشان کم است می توانند روزه ماه رمضان را بشکنند چون طاقت روزه داری ندارد . وبر آنها است صدقه دادن وبه جای آوردن قضای روزه .

در ماه اول حاملگی در صورت بروز عوارض گوارشی غیر قابل تحمل مثل استفراغ سوزش سر دل و لوزوم خوردن غذا با فاصله کمتر حکم بیمار را پیدا میکند . ونسبت به وضع هر کس ممکن است متفاوت باشد . اما در ماههای آخر حاملگی علاوه بر اینکه به علت تغییرات فیزیولوژیک روزه برای مادر طاقت فرسا خواهد بود . به علت اینکه بیشترین رشد جنین در سه ماهه آخر آبستنی به انجام میرسد و وزن جنین در دو ماهه آخر آبستنی تقریبا دو برابر می شود .

جنین غذای مورد نیاز خود را مستقیما از خون مادر تامین میکند .نیاز غذایی جنین ایجاب میکند که مادر غذای کافی بخورد .چون با توجه به تغییرات احشایی تحمل خوردن غذای زیاد به علت گنجایش کم معده ،لوله های گوارشی را نخواهد داشت لازم است غذای کم با فاصله زمانی کمتر میل کند .لذا روزه گرفتن برای مادر مشکل و طا قت فرسا است . مضافا اینکه افزایش عطش به علت افزایش بار مواد دفعی و افزایش دفع ادرار نیز امکان روزه داری را خواهد گرفت .

علاوه بر موارد ذکر شده مروری بر متابولیسم پروتئین ،کربو هیدرات ، وچربیها در زنان باردار با توجه به رشد سریع جنین وجفت و افزایش احتیاجات آنها تغییرات متابولیستی قابل توجهی در بدن مادر ظاهر میشود . حاملگی طبیعی باعث کاهش مختصری قند خون در حالت ناشتا وافزایش انسولین خون و افزایش قند خون بعداز صرف غذا می شود . بعداز صرف غذا حاوی گلوکز هیپر گلیسمی و هیپر انسولینی طولانی هدف تامین گلوکز جنین در فواصل غذا است . از طرفی بروز مقاومت بافت های محیطی در زن حامله نسبت به اثر انسولین مشهود است . در حالت ناشتا کاهش اسید های آمینه و گلوکز پلاسما وافزایش اسید های چرب آزاد وتری گریسرید و کلسترول در پلاسمای خانم حامله مشهود است که از این تغییر سوخت از گلو کز به چربی به عنوان تشدید گرسنگی یاد میشود . زمانی که حالت ناشتا در خانم حامله طولانی شود این تغییرات شدید تر می شود . به سرعت کتونمی ظاهر میشود .

در طول حاملگی وشیر دهی افزایش نیاز کالری روزانه حدود 300kcal میباشد و اگر کالری کافی نباشد پرتئین ها به جای اینکه جهت نقش حیاتی رشد و تکامل ذخیره شود به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد و برای تامین رشد جفت ، جنین ونیاز های مادر در طول شش ماه آخر حاملگی حدود یک کیلو گرم پروتین مورد نیاز است که به طور متوسط روزانه 5-6گرم اضافه بر نیاز پرتئین پایه زن غیر حامله است . در دوران حاملگی نیاز به افزودن آهن به رژیم غذایی می باشد .

رژیم غذایی ترکیب بدنی مادر ، تعداد زایمان های مادر تاثیر چندانی بر ترکیب شیر مادر در ماه های اول شیر دهی ندارد . اما طبق روایاتی که از امام هادی علیه السلام در مورد زن شیر دهی نقل شده چنانچه به علت روزه داری دچار سختی شود بهتر است افطار کرده و غذای آن را بعدا به جا آورد . متن روایت امام هادی علیه السلام در باره زن شیر ده که به واسطه شیر دادن دچار سختی شده بود :( اگر گرفتن دایه برایش ممکن باشد این کار را بکند وروزه اش را بگیرد . و اگر این کار برایش ممکن نباشد افطار کند وبچه اش را شیر بدهد و در صورت امکان بعدا روزه اش را غذا کند .)منبع: سایت مدرسه علمیه نرجس
:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: حاملگی و روزه داری
:: برچسب‌ها: حاملگی و روزه داری, حاملگی, روزه گرفتن در حاملگی, روزه داری در حاملگی, گرفتن روزه در حاملگی, روزداری زن باردار, روزه زن حامله, روزه گرفتن در طی حاملگی, روزه گرفتن طی حاملگی, روزه زن باردار, روزه گرفتن زن باردار
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : شنبه 27 خرداد1391
زمان : 13:1
بیماری سالک ( لیشمانیاز پوستی )
|نگرش کلی بر بیماری لیشمانیاز

بیش از 90% لیشمانیاز پوستی در افغانستان. الجزیره. ایران .عراق.عربستان سعودی , سوریه , .برزیل. پرو.رخ میدهد و دوره کمون بیماری بین چند هفته تا چند ماه است.لیشمانیازها مجموعا به سندرومهای بالینی مختلفی اطلاق میشوند که توسط پروتوزوئرهای داخل سلولی اجباری از جنس لیشمانیا ایجاد میشوند . بطور معمول یک زئوز(میکروب مشترک بین انسان و حیوان) دارای ناقل است . در این بیماری جوندگان و سگ سانان میزبانهای مخزن معمول و انسان میزبان اتفاقی است . در انسان 1- لیشمانیوز احشایی 2- لیشمانیوز جلدی 2- لیشمانیوز مخاطی به ترتیب در اثر عفونت ماکروفاژها در سرتاسر سیستم تک هسته ای 1- فاگوسیتیی پوست 2- مخاط

3- نازوفارنکس(دهان و گلو ) است .

1- لیشمانیاز احشایی بطور معمول توسط لیشمانیا دونووانی ولی نه منحصرا ایجاد میگردد .

2- لیشمانیاز پوستی قدیم توسط -ل تروپیکا -ل ماژور - ل اتیوپیکا و جـدید - ل مکزینکا و زیرجنس ویانیا می باشد .

3- لیشمانیاز مخاطی توسط برخی ارگانیسمهای زیر جنس ویانیا ایجاد میگردد.

سیکل زندگی

پارازیت های لیشمانیا توسط نیش پشه خاکی (فلبوتو مین) ماده منتقل میشود (فلبوتوموس . لوتزومیا) هنگامی که پشه خاکی ماده اقدام به تغذیه (خونگیری )میکند پارازیت های تاژکدار مرحله پروماستیگوت(تاژک دار) را بر روی پوست میزبان بالا می آورد وپروماستیگوت به گیرنده ماکروفاژ متصل میشود و فاگوسیته میگردد و در داخل فاگولیزوزومها به مرحله آماستیگوت غیر تاژکدار تبدیل می شود. سپس به شیوه تقسیم دو تایی تکثیر می گردد.بعد از پاره شدن ماکروفاژعفونی شده آماستیگوت بیرون می ریزد و توسط سایر ماکروفاژها بلعیده می شوند. اگر آماستیگوتها توسط پشه بلعیده شوند. مجددا به پروماستیگوت تبدیل می شوندو برای عفونت زا شدن حد اقل 7 روز وقت نیاز دارند .1- طول پشه خاکی 3-2 میلی متراست.

2- سطح پرواز حدود 5/1-1 متر است.

3- محدوده پرواز آن کمتر از 500 متر است

4- درمحیط تیره و مرطوب استراحت میکنند.

5- طول عمر آن یک ماه است .

6- نوع ماده آن خون خوار است .

7- هفته ای یک بار خونگیری دارد.

8- درشکاف ودرز در و دیوارو زباله هاو نخا له های ساختمانی و ساختمانهای قدیمی زندگی میکند.

9- روزها استراحت و هنگام غروب و شب پرواز میکند.

10- د ر طی مدت زندگی 2-1 بارتخم ریزی میکند .

تشخیص

تشخیص قطعی لیشمانیاز به مشاهده پارازیت نیاز دارد.

1-برای مشاهده آن توسط میکروسکوپ نوری نمونه ای از محل زخم تهیه شده و با رنگامیزی آن(گیمسا) زیر میکروسکوپ آماستیگوت مشاهده میشود.

2- روشهای غیر مستقیم ایمونولوژیک نیز برای تشخیص بکار میرود و فعلا معمول نمیباشد.

بیماری سالک ( لیشمانیاز پوستی )چیست

سالک یک بیماری پوستی مشترک انسان و حیوان از جمله جوندگان است که از طریق نیش پشه خاکی آلوده به انگل به هنگام تغذیه خون بیمار به انسان سالم منتقل می شود و به دو شکل میباشد.

1- نوع خشک (شهری)

2- نوع مرطوب (روستایی)

علائم بیماری سالک (لیشمانیاز پوستی )

زخم ناشی از گزش پشه بدون خارش و بدون درد می باشد ( چنانچه همراه با عفونت خارش باشد درد دارد) و زخمهای آن ممکن است متعد د در مناطق باز بدن باشد و در هر دو شکل (نوع مرطوب و نوع خشک) زخم پس ازورود انگل بدرون پوست بوسیله پشه خاکی ابتدا بصورت برامدگی کوچک و قرمز رنگی ظاهر می شود

تظاهرات بالینی

اولین تظاهر بیماری ظهور یک پاپول (دانه کوچک)در محل نیش پشه خاکی است. اکثر ضایعات پوستی از حالت پاپولار به ندولار(دانه برجسته) و سپس به اولسراتیو (زخم) تبدیل می شوند و ممکن است به سندرم نادر لیشمانیوز پوستی منتشر تبدیل شود و با ضایعات پوستی مزمن.منتشرو غیر اولسراتیو تظاهر یابد.

لیشمانیاز احشایی(کالاازار)

بیش از 90%موارد لیشمانیاز احشایی دردنیا در بنگلادش .شمال شرقی هند.نپال.سودان.شمال شرقی برزیل رخ میدهدو بطور معمول عامل آن .ل.دونووانی است . وبصورت مادرزادی و تزریقی نیز منتقل می شود.عفونت در محل تلقیح با آلودگی ماکروفاژها شروع میشود و سپس درهمه سیستم تک هسته ای- فگوسیتی منتشر میگردد.

تظاهرات بالینی

کالاازار (لغتی هندی به معنای تب سیاه حکایت ازتیره شدن پوست بیماران دارد(بیمار کاشکتیک و تب دار میشود و بیماری میتواند به شدت بدون درمان کشنده باشد. و دوره کمون بیماری چند هفته تا چند ماه باشد. اسپلنو مگالی از هپاتومگالی محسوس تر است و در یافته آزمایشگاهی پان سیتوپنی دیده میشود. علل آنمی انفیلتراسیون مغز استخوان . هیپر اسپلنیسم .همولیزاتوایمنی و خونریزی است. همچنین میتواند به صورت تظاهرات پوستی منتشر دیده شود.

تشخیص

مشاهده پارازیت دراسمیر رنگ آمیزی شده یا کشت آسپیراسیون بافتها یا بیوپسی از طحال. کبد. مغزاستخوان. غدد لنفاوی است.

وبیمارانی که کالاآزار واضح دارند معمولا تعداد پارازیت درنمونه زیاد است.

سالک در مرکز بهداشت ثامن سال 1385

جمعیت تحت پوشش این مرکز 27495 نفر می باشد و شامل یک پایگاه ضمیمه با جمعیت 8939 و پایگاه عیدگاه با جمعیت 4817 نفر و پایگاه رسول اکرم با جمعیت 11366 و پایگاه خسروی با جمعیت 2373 می باشد.این مرکز در اطراف حرم مطهر واقع است و محدوده این مرکز از جنوب به بازار رضا و خیابان خسروی , از غرب به چهار راه خسروی و فلکه راه آهن و از شرق به بلوار وحدت و پارک وحدت و از شمال به چهار راه مقدم و بلوار راه آهن منتهی میشود .

سالـكاز بيماريـهاي بومـي استـان خراســان مي باشدكه ساليـان دور به صورتهاي مختـلفحتي همه گيري تظاهرنمـوده اسـتبطوريكـه بيماري سالك را در خراسان با نام زخم سرخسی نيز نامبرده اند . و درسال 1381و 1383 این بیماری در منطقه ثامن بصورت همه گيري بروز نمود. که با اقدامات مداخله ای بیماری کنترل شد . درسال 1385 تعداد بیماران 96 نفر گزارش شده است و بیشترین بیماران در پایگاه عیدگاه سکونت داشتند .

تعداد بیماران سالک 1- پایگاه ضمیمه 4/17% بیماران 2- پایگاه عیدگاه 80% بیماران 2- رسول اکرم 6/2% بیماران

3- پایگاه خسروی صفر درصد

نتایج فرم بررسی انفرادی بیماری سا لک سال 1385

تعداد کل بیماران سال 85

96 نفر

تحت درمان

54نفر

درمان موفق

42 نفر

شایعترین محل زخم

اول دست(46) . دوم صورت(17) . سوم دست و صورت( 13 )

شایعترین سن ابتلاء

( 20-10) سال

تعداد زنان مبتلاء

(2/52%)

تعداد مردان مبتلاء

(8/47%)

تعداد یک زخم در بیمار

(47%)

تعداد دو زخم در بیمار

(24%)

تعداد 3 زخم در بیمار

(8/12%)

بالاتر 3 زخم در بیمار

(2/16%)

اولويت هاي مهمانجام شده و در حال انجام درامر پيشگيري و كنترل بيماريسالكدر منطقه ثامن

همکاری مردم منطقه

1-نصبتوريدر و پنجرههادرساختمانهاواستفاده ازپنكه وكولربه منظورجابجاييهوا

2-عـدمنگهـداري دام و طيـور در منازل

3-مـمانعـت از بـازي كودكـان در مـكانـهاي آلـوده مخـصوصاً در ساعات غروب آفتاب كه زمان فعاليت حشره مي باشد

4-استفاده از پشه بندهاي آغشـته بـه حشره كش و نيز لباسهاي آغشته با مواد دور كننده حشرات

5-آمــوزش خـوابـيدن افـراد در پشه بند

6-آموزش در زمينـه پوشـانيـدن زخم سالكبا گاز

همکاری بین بخشی

1- جمعآوريبه موقع و صحيحزبالـه وجلوگيـري از انباشتهشدن آن در معابر عمومي

2-لايروبيو تميزنگهداشتنجوي معابر

3-آسفالت نمودنمعابر وپركـردن خلـل و فـرج بين آجرها وديوارهابا آهکوبهسازيمحيط

4- پوشانيدن كانالها و پر كردن گودالها

5- تسطيح محلهاي انباشتن نخـاله هـاي ساختـماني غيرمجاز و تخريب و تسطيح اماكن مخروبه

6- توجه و دقت در زميـنه دفـع صحـيح و بهـداشتي فاضلاب باهمكاريمراكزبهداشتي درماني

7- هدايت مرغداري ها و دامداريها به خارج از مـناطق مسكوني با همكاري دامپزشكي و بهداشت
منبع : علوم پزشکی مشهد:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: بیماری سالک
:: برچسب‌ها: لیشمانیاز پوستی, بیماری لیشمانیاز پوستی, علل لیشمانیاز پوستی, علل ایجاد لیشمانیاز پوستی, درباره لیشمانیاز پوستی, سالک, بیماری سالک, علل سالک, علل ایجاد سالک, درمان سالک, علائم بیماری سالک, درمان بیماری سالک
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : شنبه 27 خرداد1391
زمان : 12:51
اسهال و آبله مرغان شایعترین بیماریهای کودکان در فصل گرما
|

دکتر محمد تقی صراف با اشاره به اینکه شیوع اسهال و استفراغ در نوزادان زیر شش ماه و در کودکان سه تا 5 سال بیشتر شایع است اظهار داشت: این بیماری در کودکان به علت عوامل ویروسی ، باکتریال و یا انگلی رخ می دهد و در فصل تابستان و در طول سفر بیشتر شایع است .

این متخصص کودکان  دل درد ،  کاهش اشتها ، افزایش دفع و بی حالی را از علائم این بیماری برشمرد و  اظهار داشت : والدین  باید با  اجتناب از خوراندن آنتی بیوتیک بدون مشورت پزشک با خوراندن پودر او ار اس و مواد غذایی آب دار از کاهش آب بدن فرزند خود جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه بیماری اسهال کودکان در صورت شدت نیافتن نیازی به داروی خاصی ندارد و تنها باید والدین مراقب جلوگیری از کاهش آب بدن کودک باشند خاطر نشان کرد : در صورت شدت یافتن و ادامه دار شدن بیماری باید به پزشک مراجعه شود .

استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیماری آبله مرغان را از دیگر بیماریهای شایع این فصل برشمرد و اظهار داشت : این بیماری كه عمدتا در فصل بهار بروز مي‌كند. عامل آن ويروسي است و  در همه سنين مي‌تواند رخ دهد، اما بيشترين گروه سني مستعد ابتلا 5-9 ساله است

دکتر محمد تقی صراف خاطر نشان کرد : آبله مرغان درمان اختصاصي ندارد و پس از طي دوره 10 روزه  بهبودي حاصل مي‌شودبا اين وجود مراقبت‌هايي از جمله استفاده از پماد با تجویز پزشك براي طي بهتر و راحت‌تر دوره بيماري ، آرامش بيمار و عدم دستكاري ضايعات و  همچنين خنك نگه داشتن بيمار موجب كاهش خارش شده و برعكس گرما و تعريق خارش را زياد مي‌كند.

وی افزود: همچنین براي جلوگيري از عفونت تاول‌ها، حمام گرفتن روزانه با آب سرد توصيه مي‌شود و مطمئنا لباس‌هاي گشاد و كاملا نخي و لطيف در هنگام بيماري براي تسكين و پيشگيري از وارد آمدن فشار به ضايعات پوستي مناسب‌تر است.منبع : علوم پزشکی مشهد:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: اسهال و آبله مرغان شایعترین بیماریهای در فصل گرما
:: برچسب‌ها: اسهال, آبله مرغان, علل اسهال, بیماری اسهال, علل ایجاد اسهال, بیماری آبله مرغان, علل آبله مرغان, علل ایجاد آبله مرغان
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : شنبه 27 خرداد1391
زمان : 12:39
فقر آهن شایعترین نوع کم خونی
|


عضو گروه هماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه کم خوني يا آنمي يعني کم بودن غلظت هموگلوبين خون به گونه اي که خون نتواند به قسمت هاي مختلف بدن اکسيژن کافي برساند و  زماني که غلظت هموگلوبين به کمتر از ۱۲ گرم در دسي ليتر در خانم ها يا کمتر از ۱۴ گرم در دسي ليتر در آقايان برسد فرد دچار کم خونی می شود اظهار داشت : شايع ترين نوع کم خوني در جهان به خصوص در جوامع در حال توسعه کم خوني، فقر آهن است که در خانم ها به دلیل شرایط جسمی و در کودکان و نوجوانان در حال رشد به علت نياز بيشتر به آهن بروز مي کند.

دکتر حسین رحیمی با بیان اینکه رژیمهای سخت غذایی که در آن مصرف برخی از غذاها محدود می شود نیز از عوامل مهم کمک خونی به شمار می رود اظهار داشت : در اين شرايط فرد اگر تغذيه مناسبي نداشته باشد و مکمل کافي دريافت نکند دچار کم خوني شديد مي  شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با بیان اینکه احساس ضعف ، خستگی ، تحمل پایین ، خستگی هنگام بالا رفتن از پله ها از علائم کم خونی به شمار می رود که به علت افت غلظت هموگلوبین در فرد ایجاد شده و توانایی انجام کارهای روزمره را در فرد کاهش می دهد گفت: کم خونی در موارد شدید موجب آسیب رسیدن و فشار به قلب می شود و در برخی از موارد آغاز کننده بیماری قلبی است .

فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در برخی از موارد کم خونی و فقرآهن ممکن است نشانه بیماری دیگری باشد گفت:ابتلاء به سرطانهای دستگاه گوارش از جمله معده و روده به دلیل خونریزی از دیگر عوامل کم خونی به شمار می رود.

وی افزود: همچنین  استفاده مکرر از نوشیدنی های گاز دار ، نوشیدن چای پس از صرف غذا، و مصرف شیر به همراه قرص آهن موجب کم خونی و یا شدت یافتن این بیماری می شود .

عضو گروه هماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد استفاده از مواد غذایی حاوی آهن ، استفاده از منابع غذایی جاوی ویتامین ث در هر وعده غذایی براي جذب بهتر آهن(مثل پرتقال، گريب فروت، گوجه فرنگي،کلم، توت فرنگي، فلفل سبز، ليموترش)،گنجاندن گوشت قرمز، ماهی و مرغ در برنامه غذایی ، پرهیز از مصرف چای بلافاصله پس از وعده غذایی ، برطرف کردن مشکلات گوارشی از جمله یبوست ، استفاده از خشکبار مثل توت خشک، برگه آلو، انجير خشک و کشمش که منابع خوبي از آهن است.،استفاده از غلات و حبوبات جوانه زده.،مصرف روزانه يک قرص آهن از پايان ماه چهارم بارداري تا سه ماه پس از زايمان در زنان باردار. و مصرف قطره آهن همزمان با شروع تغذيه تکميلي تا پايان ۲ سالگي در کودکان از جمله راهکارهای پیشگیری از فقر آهن و کم خونی به شمار می رود .منبع : علوم پزشکی مشهد:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: فقر آهن شایعترین نوع کم خونی
:: برچسب‌ها: فقر آهن شایعترین نوع کم خونی, فقر آهن, بیماری فقر آهن, درباره فقر آهن, علل فقر آهن, علل ایجاد فقر آهن, درمان فقر آهن, کم خونی, علل کم خونی, علل ایجاد کم خونی, کم خونی فقر آهن, بیماری کم خونی
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : شنبه 27 خرداد1391
زمان : 12:37
سنین نوجوانی شایعترین زمان ابتلا به جمعیت هراسی
|


دکتر نغمه مخبر با اشاره به اینکه جمعیت هراسی یکی از اختلالات اضطرابی است اظهار داشت: فرد  مبتلا به جمعيت  هراسي ،  ترس بارز و  مستمر ازيک يا چند  موقعيت يا عملکرد  اجتماعي دارد  که درآن با افراد  نااشنا  مواجه  است  يا ممکن است  موضوع کنجکاوي آنها  قرارگيرد  دراين موقعيت  شخص مي ترسد  به  گونه اي رفتار کند  يا  علائم اضطراب نشان  دهد  ، که موجب تحقير و شرمندگي وي شود.عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: فرد مبتلا به جمعیت هراسی ترسي مفرط ازتحقير شدن يا  خجالت کشيدن در موقعيت هايي نظير صحبت کردن در جمع ، سخنراني کردن  و يا  پاسخ گفتن  به سوالات  شفاهي دارد .

دانشیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه شخص مبتلا به جمعیت هراسی متوجه افراطي يا  غيرمنطقي بودن ترس خود  مي باشد تصریح کرد : دراين  اختلال شخص از موقعيت ها و يا  عملکرد هاي اجتماعي اجتناب مي کند  درغير اينصورت  متحمل اضطراب شديد يا ناراحتي می شود .

دکتر نغمه مخبر با اشاره به اینکه  اجتناب ، انتظار توام  با  تشويش يا ناراحتي در موقعيت هايا  عملکرد هاي ترس برانگيز ، بطور قابل  ملاحظه اي دربرنامه هاي معمول شخص ، عملکرد  شغلي و  تحصيلي ، فعاليتهاي اجتماعي و يا روابط با ديگران تداخل مي کند  خاطر نشان کرد : شيوع  مادام  العمر اين اختلال در مطالعات  مختلف از 3 تا 13 درصد گزارش شده است  و زنها  بيشتر ازمردها به این عارضه  مبتلا  مي باشند.

وی با اشاره به اینکه بيشترين سن شيوع  جمعيت  هراسي ،سالهاي نوجواني است  اما   در سنين پايين  تر (حتي 5  سالگي ) و بالاتر ( حتي 35 سالگي )  نيز شايع است  خاطر نشان کرد: این اختلال می تواند آشفتگي و  مشکلات  عميقي در زندگي فرد  ايجاد  کند و دردرمان  جمعيت هراسي از روشهای روان  درماني و دارو  درماني  استفاده می شود .منبع : علوم پزشکی مشهد:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: سنین نوجوانی شایعترین زمان ابتلا به جمعیت هراسی
:: برچسب‌ها: جمعیت هراسی, بیماری جمعیت هراسی, درباره جمعیت هراسی, علل جمعیت هراسی, علل ایجاد جمعیت هراسی, withdrawal, بیماری withdrawal
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : شنبه 27 خرداد1391
زمان : 12:30
آرتروز زانو
|

آرتروز زانو از عوامل شايع ايجاد درد در افراد بالاتر از 40 سال است. آرتروز مفصل زانو، شايع‌ترين بيماري تخريبي ميان مفاصل بدن است و ميزان ابتلا در خانم‌ها نسبت به آقايان بيشتر است.

آرتروز يك بيماري تخريبي در مفصل است كه ازآن به بيماري مفصلي پيشرونده ياد مي‌شود. از اين بيماري به نام‌هاي استئوآرتريت و استئوآرتروز نيز ياد مي‌كنند. تخريب پيشرونده مفصل در جامعه ما به نام آرتروز معروف است. با توجه به اين‌كه بيماري با افزايش سن پيشرفت مي‌كند، به آرتريت پيري نيز معروف است. علاوه بر سن، علل ژنتيكي، نوع شغل و حرفه، چاقي، عوامل هورموني و نژاد نيز مي‌تواند در بروز اين بيماري دخيل باشد.

با دكتر منصور رايگاني، رئيس انجمن طب فيزيكي و توانبخشي ايران، درباره آرتروز و راه‌هاي پيشگيري از آن گفت‌وگو كرديم.

به‌طور كلي آرتروز به چه دلايلي ايجاد مي‌شود و چه اتفاقاتي باعث بروز اين بيماري در ناحيه زانو مي‌شود؟

بافت‌ها و اندام‌هاي مختلف بدن در مسير رشد مراحل گوناگوني را طي مي‌كنند. عمر مفيد و كارآمدي اندام‌هاي مختلف بدن، در شرايط مختلف متفاوت است. يكي از تغييرات فيزيولوژيك بافت‌ها تحليل و تخريب تدريجي بافت به‌دنبال افزايش عمر و فرآيند افزايش سن است. شايع‌ترين سيستم‌ بدن كه در فرآيند افزايش سن دچار تحليل مي‌شود، سيستم اسكلتي عضلاني و به ‌صورت مشخص بافت غضروف و استخوان است. تحليل تدريجي بافت استخوان تحت عنوان پوكي استخوان (استئوپروز) و بافت غضروفي تحت عنوان ساييدگي مفصل (آرتروز) شناخته مي‌شود.

آرتروز شايع‌ترين و مهم‌ترين بيماري مفاصل و مفصل زانو شايع‌ترين مفصل مبتلا در آرتروز مفاصل است.

علت يا علل اصلي ايجاد آرتروز زانو چيست؟

مفصل زانو به عنوان بزرگ‌ترين مفصل بدن از عناصر مختلف شامل سطوح مفصلي، غضروف مفصل، پرده سينوويال فسيك و رباط‌هاي قدامي و خلفي تشكيل شده است.

پياده‌روي يكي از مناسب‌ترين ورزش‌ها در مبتلايان به آرتروز زانو است اما بايد از حركت روي سطوح شيب‌دار بويژه سرپاييني پرهيز شود

به مرور زمان يا به علت ضربه، تصادف و بيماري‌هاي مفصلي از ضخامت سطح غضروفي استخوان‌هاي مفصل كاسته مي‌شود. كاهش ميزان عناصر قابل انعطاف تشكيل‌دهنده غضروف و از بين رفتن كارايي سلول‌هاي غضروفي زمينه‌ساز كم شدن ضخامت مفصل و انعطاف‌پذيري آن است. در بيشتر موارد آرتروز زانو به‌صورت اوليه يا وابسته به سن بروز مي‌كند. جنس، نژاد، وراثت و عوامل محيطي هم مي‌توانند در ايجاد آرتروز زانو موثر باشند.

چه علائمي را بايد از نشانه‌هاي بروز آرتروز زانو به حساب آورد؟

شايع‌ترين علامت آرتروز زانو، خشكي مفصل هنگام حركت و درد است. درد آرتروز زانو عمدتا هنگام فعاليت مثل راه رفتن در سطوح شيب‌دار و خم و راست كردن زانو هنگام انجام فعاليت‌هاي روزمره بروز مي‌كند. معمولا درد آرتروز زانو هنگام استراحت كاهش مي‌يابد. در مراحل پيشرفته آرتروز زانو علاوه بر درد، تغيير شكل مفصل به‌صورت تورم اطراف مفصل و انحراف پرانتزي زانوها و لنگيدن هنگام راه رفتن مشاهده مي‌شود.

براي تشخيص ابتلا به اين نوع آرتروز چه روش‌هايي وجود دارد؟

مهم‌ترين و قابل اعتمادترين روش، تشخيص معاينه باليني و شرح حال توسط پزشك متخصص است. روش‌هاي تصويربرداري مثل راديولوژي ساده و در مواردي آزمايش‌ خون يا بررسي مايع مفصلي نيز كمك‌كننده است. در بيشتر موارد معاينات تكميلي راديولوژيك و آزمايشگاهي براي رد كردن ساير بيماري‌هاي مفصلي است.

آيا درماني هم براي اين بيماران وجود دارد؟ علم جديد چه درمان‌هايي را به اين بيماران ارائه كرده است؟

شايع‌ترين و مقرون به صرفه‌ترين روش درمان آرتروز زانو، روش‌هاي متنوع طب فيزيكي است. اين روش‌ها شامل كاهش وزن بدن، عدم انجام فعاليت بدني مثل راه رفتن طولاني در سطوح شيب‌دار، حركت دادن مفصل در تمام دامنه حركتي طي فعاليت روزانه، تقويت عضلات مفصل با انجام ورزش‌هاي منظم و تجويز شده، استفاده از كفش يا بريس مناسب و در مواردي تجويز مداليته‌هاي طب فيزيكي و روش‌هاي فيزيوتراپي است. استفاده از داروهاي خوراكي و تزريق درون مفصلي از روش‌هاي تكميلي درمان است. داروهاي خوراكي و تزريقي به‌صورت قطعي مانع پيشرفت فرآيند آرتروز نمي‌شود. داروهاي مسكن به منظور كاهش درد مورد استفاده قرار مي‌گيرد و ساده‌ترين و كم ضررترين آنها استامينوفن است. تزريقات داخل مفصل شامل استروئيد، مواد افزايش‌دهنده غلظت مفصل مثل هيالورونيك اسيد و استفاده از پلاكت‌هاي فعال شده بيمار (PRP)نيز در جايگاه خود براساس تجويز پزشك مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد.

آيا آرتروز زانو به جراحي نياز دارد؟

جراحي، درمان مراحل اوليه آرتروز زانو نيست. در صورتي كه آرتروز زانو باعث ايجاد انحراف در زانو و ايجاد حالت پرانتزي و همچنين محدوديت دامنه حركت مفصل زانو شود و درد مانع انجام فعاليت بيمار شود، جراحي زانو ضروري است. سن مناسب عمل جراحي زانو بعد از 60 تا 65 سالگي است. در جراحي زانو مفاصل تخريب شده بعلت آرتروز با مفاصل مصنوعي تعويض مي‌شوند. اين عمل آرتروپلاستي نام دارد. بهتر است پيش از انجام جراحي وزن بيمار كم شود و آموزش و ورزش‌هاي لازم براي تقويت عضلات و افزايش توان قلبي، عروقي صورت گيرد.

براي اين‌كه به مشكلات ناشي از آرتروز زانو مبتلا نشويم، چه روش‌هاي پيشگيري را پيشنهاد مي‌كنيد؟

رژيم غذايي مناسب شامل مواد معدني، پروتئين، ويتامين و اجتناب از مصرف مواد پر كالري، ورزش مناسب براي تقويت عضلات و ايجاد تعادل هنگام راه رفتن، كاهش وزن و رعايت وضعيت‌هاي مناسب، انجام فعاليت‌هاي روزمره زندگي است.

در مورد ترتيب استفاده از درمان‌هاي غير جراحي و جايگاه آنها در درمان آرتروز زانو هنوز اتفاق نظر كلي وجود ندارد، اما در اين ميان اثرات كاهش وزن در افراد چاق، انجام ورزش‌هاي هوازي (آيروبيك)، ورزش‌هاي آبي و تمرينات مقاومتي و تقويتي كاملا ثابت شده است و در افراد مبتلا به آرتروز توصيه مي‌شود.

انواع مختلف ورزش هم از ميزان درد مي‌كاهند و هم سبب بهبود حركت و عملكرد مفاصل آرتروزي مي‌شوند. نكته مهم اين است كه ورزش درماني براي هر فرد متناسب با شرايط سني و جسمي، بيماري‌هاي همراه، شدت آتروز و معاينات فيزيكي وي تجويز مي‌شود. درست مثل هر نسخه دارويي كه در آن شكل دارو، دوز، زمان استفاده و ملاحظات و احتياطات حين مصرف دارو مشخص است، تجويز ورزش در بيماران نيز بايد توسط پزشك انجام شود و در هرنسخه ورزشي نوع ورزش، شدت، طول مدت هر جلسه و تعداد جلسات در روز و هفته و احتياطات حين ورزش مشخص باشد.

از يك‌سو آرتروز زانو سبب مي‌شود به دليل كم تحركي ناشي از درد، قدرت عضلات پيرامون زانو كاهش يابد، از طرف ديگر كاهش قدرت عضلات خود سبب ايجاد و افزايش شدت آرتروز مي‌شود. همچنين در بسياري از بيماران عدم‌تناسب بين قدرت و انعطاف‌پذيري عضلات سبب تشديد آرتروز مي‌شود. بنابراين علاوه بر ورزش‌هاي تقويتي عضلات بويژه عضله چهار سر و نزديك‌كننده‌هاي ران، تمرينات كششي براي افزايش انعطاف‌پذيري عضلات پشت و كنار ران و حتي تمرينات تعادلي مي‌تواند مفيد واقع باشد.

پياده‌روي يكي از مناسب‌ترين ورزش‌ها در مبتلايان به آرتروز زانو است، اما بايد از حركت روي سطوح شيب‌دار بويژه سرپاييني پرهيز شود. اين در حالي است كه در مقايسه دوچرخه ثابت با ارتفاع بلند صندلي به دليل اين‌كه بخشي از وزن بيمار توسط صندلي دوچرخه تحمل مي‌شود و از فشار بر زانوها مي‌كاهد بويژه در افراد چاق مناسب‌تر است.

وسايل ورزشي و تجهيزاتي كه قابليت تنظيم براساس شرايط فيزيكي بيماران را ندارند مانند وسايل نصب شده در پارك‌ها ممكن است به سلامت سالمندان آسيب برسانند.

فردي كه علائم ابتلا به آرتروز را در زانوهاي خود مشاهده مي‌كند، براي اطمينان بايد به چه متخصصي مراجعه كند؟

پزشك خانواده، طب فيزيكي و توانبخشي، روماتولوژيست و ارتوپد.


برگرفته از : جام جم:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: آرتروز زانو
:: برچسب‌ها: آرتروز زانو, زانو, زانو درد, درد زانو, آرتروز
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : جمعه 26 خرداد1391
زمان : 11:18
ويژگي‌هاي كفش ورزشي
|


يكي از نكات مهمي كه در خريد كفش بايد به آن توجه داشته باشيد، اين است كه آن را براي چه هدفي مي‌خواهيد. براي مثال يك كفش براي ورزش يا پياده‌روي مي‌خواهيد. شايد در نگاه اول اين انتخاب بسيار ساده به نظر برسد، اما اگر يك مشكل طبي مثل كمردرد مزمن داريد، بايد با دقت بيشتري به انتخاب كفش خود بپردازيد. كفش‌هاي طبي انتخاب خوبي هستند؛ چراكه اين كمردردها ممكن است از عواقب پوشيدن كفش‌هايي با كفه‌هاي نامناسب و غيراستاندارد باشد.

محل و طول مسافتي كه مي‌خواهيد هر بار طي كنيد نيز اهميت دارد. در پياده‌روي بيشترين فشار را پاشنه پا متحمل مي‌شود، بنابراين نبايد اين قسمت زياد نازك باشد. اگر پاشنه كفش نازك باشد ممكن است به مرور زمان منجر به درد مفاصل مچ پا شود.

توجه داشته باشيد كفش پياده‌روي نبايد پاشنه بلندي داشته باشد. وقتي پياده‌روي مي‌كنيد، ابتدا پاشنه با زمين تماس مي‌يابد و به دنبال آن اين تماس به قسمت‌هاي جلويي پا منتقل مي‌شود. كفشي كه كفه آن انعطاف‌پذيري بالايي داشته باشد، براي پياده‌روي گزينه مناسبي است.

 

 

 

 

 

 

كفش نبايد سنگين باشد، چراكه هنگام ورزش و پياده‌روي مجبور هستيد، انرژي زيادي براي حمل و حركت دادن آن صرف كنيد، به طور كلي نبايد احساس كنيد كفش به پا داريد. از طرفي كفش شما بايد راحت باشد و فضاي كافي براي حركت پا داشته باشد. بنابراين براي ورزش و پياده‌روي، كفشي انتخاب كنيد كه سبك و راحت باشد. درست است كه كفش كتاني ممكن است بعد از مدتي جا باز كند، ‌ولي چيزي كه اهميت بيشتري دارد اين است كه توجه داشته باشيد انگشتان پاهايتان دچار تغيير حالت نشوند و نيز كناره‌هاي پا همواره به علت كوچكي كفش تحت فشار قرار نگيرند. بعلاوه معمولا كفش‌هايي جا باز مي‌كنند كه تحت يك فشار مداوم باشند و اگر كفش مناسبي را انتخاب كنيد، در آينده با گشادي آن روبه‌رو نخواهيد بود.

نكته آخر اين‌كه اگر پياده‌روي‌هاي طولاني‌مدت داريد، بايد كفشي انتخاب كنيد كه ساق داشته باشد و بتواند از ساق پاي شما حمايت كند.منبع : جام جم:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: ويژگي‌هاي كفش ورزشي
:: برچسب‌ها: ويژگي‌هاي كفش ورزشي, ويژگي‌هاي كفش ورزشي مناسب, ويژگي‌هاي كفش مناسب, ويژگي‌هاي كفش خوب, کفش ورزشی مناسب, کفش ورزشی خوب, کفش خوب, کفش مناسب, قلب دوم, پا, قلب دوم انسان
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : جمعه 26 خرداد1391
زمان : 11:17
هر سه ماه يك‌بار خون اهدا كنيد
|


هنگام اهداي خون سابقه خالکوبي، حجامت، طب‌سوزني يا سوراخ کردن گوش خود را به پزشک اطلاع دهيد14 ژوئن يا 25 خرداد ماه به عنوان روز جهاني اهداي خون ناميده مي‌شود تا در كنار برنامه‌هاي متنوع، مردم درباره اهميت اهداي خون سالم اطلاعات بيشتري كسب كنند. امسال نيز اين روز با شعار «هر اهداكننده خون يك قهرمان است» برگزار مي‌شود تا مردم بدانند در جهان پرمخاطره امروز مي‌توان يك قهرمان بود؛ قهرماني كه با اهداي خونش انسان‌هايي را از خطر و حتي مرگ حتمي نجات مي‌دهد. در كشور ما نيز امسال 25 خرداد (مصادف با 14 ژوئن) به عنوان روز جهاني اهداي خون گرامي داشته مي‌شود.

دكتر حشمت‌الله حيدري، كارشناس سازمان انتقال خون با اشاره به اهميت اهداي خون سالم به جام‌جم مي‌گويد: اهداي خون هميشه به شكل‌هاي مختلف وجود داشته است. به عنوان نمونه سال‌ها قبل، براي اين‌كه مي‌دانستند خارج شدن خون از بدن براي سلامتي مفيد است، حجامت مي‌كردند، ولي در حال حاضر خوني كه گرفته مي‌شود نه‌تنها براي سلامت فرد اهداكننده مفيد است، بلكه مي‌تواند براي همنوع مورد نيازش نيز مورد استفاده قرار بگيرد. به گفته وي، زماني كه از بدن انسان خون گرفته مي‌شود، مغز استخوان فعال شده و سلول‌هاي جديدي توليد مي‌شود. همچنين با اين كار خون اهدا‌كننده رقيق شده و بهتر مي‌تواند در بافت‌ها و رگ‌هاي بدن جريان پيدا كند؛ به همين دليل خون دادن از نظر اكسيژن‌رساني و تغذيه براي تمام سلول‌هاي بدن بسيار مفيد است.

من مي‌توانم خون بدهم؟

با توجه به فوايد اهداي خون و همچنين لذت نجات جان انساني ديگر، مشخص است كه همه دوست دارند در اين كار نيك سهيم شوند. ولي گروهي از افراد هستند كه به دلايل خاص نمي‌توانند خون‌شان را به ديگران اهدا كنند.

دكتر حيدري در اين‌باره توضيح مي‌دهد: افرادي كه براي اهداي خون مراجعه مي‌كنند بايد شرايط خاصي داشته باشند؛ از نظر سني تنها افراد بالاي 17 سال و كمتر از 60 سال مي‌توانند براي اولين بار خون بدهند، ولي كساني كه به طور مداوم خون داده‌اند، تا 65 سالگي هم مي‌توانند اهداي خون داشته باشند. حداقل وزن اهداكنندگان نيز بايد 50 كيلوگرم باشد.

به گفته وي، فردي كه براي اهداي خون مراجعه مي‌كند حتما بايد طي 4 تا 6 ساعت قبل از مراجعه، غذا خورده باشد و نمي‌تواند به صورت ناشتا خون بدهد؛ البته نوع غذا چندان مهم نيست، ولي در كل بهتر است خيلي چرب نباشد.

اين كارشناس سازمان انتقال خون مي‌گويد: هنگام معاينه از اهداكننده در مورد مراجعه به دندانپزشكي هم سوالاتي پرسيده مي‌شود، چون ممكن است در دندانپزشكي آلودگي‌هايي ايجاد شده باشد و بر همين اساس پزشك تعيين مي‌كند كه آيا فرد مي‌تواند اهداي خون داشته باشد يا نه. همچنين از او درباره ابتلا به سرماخوردگي هم سوال مي‌شود؛ به طوري كه اگر فرد در سه روز گذشته سرماخورده باشد، نمي‌تواند خون بدهد. علاوه بر اين، داروهايي كه در مدت سرماخوردگي مصرف مي‌شود نيز در اهداي خون تاثيرگذار است.

وي مي‌افزايد: در صورتي كه در دفعات قبل، پس از اهداي خون با مشكل خاصي روبه‌رو شده باشيد حتما بايد به پزشك اطلاع دهيد. علاوه بر اين، چنانچه در مدت يك سال گذشته در بيمارستان بستري بوده يا سابقه عمل جراحي داشته‌ايد نيز بايد به پزشك خبر دهيد.

دكتر حيدري با اشاره به اين‌كه پس از اهداي خون، آزمايش‌هاي خاصي روي خون اهدا شده انجام مي‌شود، مي‌گويد: خون فرد اهداكننده از نظر بيماري‌هاي هپاتيت B، هپاتيت C، ايدز و سيفليس بررسي مي‌شود تا اين بيماري‌ها از طريق خون اهدايي منتقل نشود، ولي براي اطمينان بيشتر از سلامت خون لازم است مدت مشخصي پس از حجامت، خالكوبي و... خون ندهيد.

به گفته وي، چنانچه سابقه زردي يا يرقان در فرد اهداكننده يا خانواده او وجود داشته باشد، حتما بايد پزشك سازمان انتقال خون را آگاه كند. سابقه آلرژي‌ها نيز بايد با پزشك در ميان گذاشته شود. اين كارشناس سازمان انتقال خون درباره مصرف داروها نيز مي‌گويد: اهداكنندگان بايد در مورد داروهايي كه مصرف مي‌كنند با پزشك صحبت كنند، چون هريك از داروها، محدوديت خاص خود را دارد.

تا يك سال بعد از خالكوبي و حجامت خون اهدا نكنيد

وي تاكيد مي‌كند: سابقه خالكوبي، حجامت، طب سوزني يا سوراخ كردن گوش نيز بايد با پزشك در ميان گذاشته شود و براي امنيت بيشتر تا يك سال پس از اين كارها از فرد خون نمي‌گيرند. ابتلا به بيماري‌هاي خاص قلبي ـ عروقي،‌ ريوي، خوني، گوارشي، كليوي، كبدي و تومورهاي بدخيم نيز مواردي است كه حتما بايد به پزشك اطلاع داده شود.

به گفته دكتر حيدري، اهداكنندگان بايد درباره سابقه بيماري‌هاي عفوني يا بيماري‌هاي عصبي مانند صرع نيز با پزشك صحبت كنند تا در مورد اهداي خون آنها تصميم‌گيري شود. علاوه بر اين موارد، سفر به مناطق مالارياخيز نيز عاملي است كه مي‌تواند مانع اهداي خون شود. اين كارشناس سازمان انتقال خون درباره بيماري‌هاي مقاربتي مي‌گويد: اگر فرد اهداكننده به اين نوع بيماري‌ها مبتلا شده باشد نيز بايد با پزشك اين موارد را مطرح كند. در مورد بيماري ايدز هم اگر اهداكننده اطلاعات كافي نداشته باشد، ما ابتدا اطلاعات كافي را در اختيارش قرار مي‌دهيم و او نيز مي‌تواند در هر مرحله‌اي از اهداي خون خودش را از چرخه خارج كند؛ بنابراين فردي كه احساس مي‌كند رفتار مشكوكي داشته، در هر قسمتي از خونگيري مي‌تواند انصراف دهد. به گفته وي، سابقه تزريق خون يا واكسيناسيون و اعتياد به مواد مخدر تزريقي نيز بايد با پزشك مطرح شود. به گفته دكتر حيدري، زنان باردار و كساني كه به فرزندشان شير مي‌دهند يا در دوران عادت ماهيانه هستند، نمي‌توانند خون بدهند.

اگر به سلامت خونتان شك داريد، انصراف دهيد

با توجه به اين‌كه سلامت خون اهدايي اهميت بسيار زيادي دارد، لازم است در صورتي كه نسبت به بيماري‌هاي خاصي شك داريد حتما انصراف خود را اعلام كنيد. البته با توجه به اين‌كه افراد زيادي ممكن است به دلايل مختلف هنگام مراجعه، اين مسائل را اعلام نكنند، سازمان انتقال خون شرايط ويژه‌اي در نظر گرفته است.

دكتر حيدري در اين‌باره توضيح مي‌دهد: در صورت بروز هرگونه علامت مربوط به بيماري‌هاي عفوني طي روزهاي پس از اهداي خون و همچنين براي اعلام هرگونه سوابق پزشكي كه فراموش كرده‌ايد بيان كنيد يا در صورتي كه يادتان بيايد رفتار مشكوكي داشته‌ايد، مي‌توانيد از طريق اطلاع‌رساني تلفني براي حذف خون اهدايي اقدام كنيد.

به گفته وي، داوطلبان در مرحله خودحذفي نيز مي‌توانند در مورد مصرف يا مصرف نكردن خون اهدايي تصميم بگيرند؛ بنابراين فردي كه رفتارهاي مشكوكي داشته يا حجامت و تاتو... انجام داده، مي‌تواند به صورت محرمانه خودش را حذف كند تا خون اهدايي براي بيماران استفاده نشود.

چند بار در سال؟

دكتر حيدري با اشاره به اهداكنندگاني كه به صورت مستمر خون مي‌دهند، يادآور مي‌شود: اهداكنندگاني كه حداقل هر 6 ماه يك‌بار خون مي‌دهند، اهداكنندگان مستمر هستند؛ تعداد دفعات خون دادن اين افراد مشخص است و همچنين از سلامت خون آنها نيز اطمينان داريم. بنابراين هر چه بتوان شاخص مستمر را افزايش داد، براي سيستم بهداشت مناسب‌تر است. به گفته اين كارشناس، خانم‌ها حداكثر مي‌توانند 3 بار در سال خون بدهند و آقايان نيز هر 3 ماه يك‌بار امكان اهداي خون دارند.

مراحل اهداي خون

دكتر حيدري درباره مراحل اهداي خون مي‌گويد: فردي كه براي اهداي خون مراجعه مي‌كند، ابتدا بايد در قسمت ثبت‌نام، اطلاعات كلي خود مانند نام و آدرس را به همكاران بگويد. پس از اين مرحله، وارد بخش معاينات مي‌شود و بايد به‌درستي به تمام سوالات پزشك پاسخ دهد. به گفته وي، معمولا مرحله اهداي خون 5 تا 10 دقيقه زمان لازم دارد و پس از آن نيز اهداكننده، استراحت كرده و از او پذيرايي مي‌شود. البته يادتان باشد پس از اهداي خون نبايد سيگار كشيد يا مشغول انجام فعاليت‌هاي سنگين شد.منبع : جام جم:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: هر سه ماه يك‌بار خون اهدا كنيد
:: برچسب‌ها: اهدای خون, شرايط عمومي اهداي خون, شرایط اهدای خون, مراحل اهدای خون, توصيه هاي پس از اهداي خون, توصیه های اهدای خون, انواع اهدای خون, اهدا خون
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : پنجشنبه 25 خرداد1391
زمان : 12:47
چگونه جوانتر به نظر برسیم؟
|


در بسیاری از جوامع و فرهنگ ها، پرسش در خصوص سن افراد -و خصوصاً بانوان- خارج از ادب است. در بسیاری مواقع خانم ها دوست ندارند در مورد سن شان مورد سوال قرار گیرند. در همین رابطه، اخیراً تحقیقاتی انجام شده است که نتایج آن به افراد کمک می کند جوان تر به نظر برسند.

new-research-how-to-look-younger-salemzi-01204513062.jpg

در این مطالعه از افرادی در سنین مختلف، خواسته شد از میان هزاران تصویر، در خصوص سن افراد حدس هایی بزنند. در نتایج نهایی مشخص شد، چهره هایی که علائم ترس و خستگی در آنها بیشتر بوده، مُسن تر و چهره های خوشحال و بشّاش، جوان تر از سن شان تشخیص داده شدند.
علاوه بر این، به نظر می رسد افراد پا به سن گذاشته ای که سعی می کنند خود را با کمک راه هایی مانند آرایش بیش از حد، عمل جراحی، رنگ مو و … کمی جوان تر کنند، بین جوانان محبوبیت کمتری دارند. در واقع به جای اینکه افراد جوانتراز لحاظ سنی با آنها احساس راحتی بیشتری کنند، از آنها گریزانند.

در نهایت، افراد پا به سن گذاشته در مقایسه با جوان تر ها، از لحاظ روانی برداشتی متفاوت نسبت به سن سایر آدم ها دارند. افراد مُسن فکر می کنند همه یک سال از سن واقعی خودشان پیر تر هستند. و این در حالی است که افراد جوان سعی می کنند سن خود را با یک فرد جوان تر مقایسه کنند.

دقت در نتایج این مطالعه نشان می دهد شادابی چهره، عدم استفاده از ابزارهای مصنوعی و همینطور مقایسه سنی با افراد جوان، به صورت ناخودآگاه باعث می شود در نظر افراد، شما جوان تر از آنچه هستید به نظر برسید.

مطمئناً این آرزوی بسیاری از افراد است.منبع : سالم زی:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: چگونه جوانتر به نظر برسیم؟
:: برچسب‌ها: جوان, جوانی, جوانتر, جوانتر شدن, جوان شدن, جوان تر, زندگی بهتر, مطالعه, مقایسه سنی
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : پنجشنبه 25 خرداد1391
زمان : 12:44
طرز تهیه اسموتی
|


اسموتی یک نوشیدنی مغذی و مناسب است که می تواند جایگزینی مناسب برای یک میان وعده باشد. شما می توانید با استفاده از کمترین مواد، یک اسموتی خوشمزه، سالم، پر انرژی و کامل را تهیه و به عنوان نوشیدنی یا دسر نوش جان نمایید. مهمترین مواد تشکیل دهنده اسموتی ها را معمولاً میوه ها یا برخی سبزیجات تشکیل می دهند.

MakeSmoothie-salemzi-mainpic.jpeg

اگر شما هم از چگونگی تهیه اسموتی ها آگاهی دقیقی ندارید، می توانید این مطلب را قدم به قدم دنبال کنید. در اینجا یاد می گیرید که چگونه یک اسموتی ساده را در خانه تهیه کنید و در کنار آن از روش کلی تهیه اسموتی های مختلف نیز آگاهی نسبی پیدا کنید. پس با این مطلب همراه شوید.

مواد لازم:
شیر یا مواد جایگزین شیر مانند ماست یا بستنی
آبمیوه
میوه و یا سبزیجات
میوه هایی که به ذائقه شما و سایر مواد تشکیل دهنده اسموتی بستگی دارد (مانند کیوی، سیب، انبه، لیموترش، گیلاس، شاه توت، هلو، توت فرنگی و …)
یخ

۱- برای تهیه اسموتی به یک مخلوط کن یا غذاساز نیاز دارید.

MakeSmoothie-salemzi-Step-1.jpeg

۲- قبل از شروع، به این فکر کنید که می خواهید اسموتی مورد نظر را تحت چه عنوان آماده کنید؟ آیا می خواهید آن را به عنوان یک میان وعده مصرف کنید یا به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه؟
یک اسموتی پرانرژی که در عین حال رژیمی هم باشد، می تواند حتی بر روی گیاهانی همچون کرفس و چغندر هم متمرکز شود. بله؛ ترکیب اینها نیز در یک اسموتی می تواند در کنار انرژی زیاد، طعمی ملایم و خوب داشته باشد.
همچنین سیب نیز تقریباً می تواند یکی از مکمل های ترکیبی مفید در همه نوع اسموتی باشد. می توانید ترکیب میوه های مختلف را با شیر آزمایش کنید و ذائقه خود را با آنها بسنجید.

MakeSmoothie-salemzi-Step-2.jpeg

۳- چه رنگ و بافتی از اسموتی خود انتظار دارید؟ این مساله به روحیه فرد و وضع آب و هوا وابسته است. به عنوان مثال در یک روز گرم تابستانی و برای فردی که بسیار احساس گرما می کند، یک اسموتی ترش و شیرین که از یکی دو عدد توت فرنگی و چند لیموترش درست شده و به سبز خوشرنگی رسیده است، می تواند بسیار بر او موثر باشد.

MakeSmoothie-salemzi-Step-3.jpeg

برای شروع چه باید کرد؟

۴- میوه های تازه یا منجمد را در مخلوط کن بریزید. هلو، توت فرنگی، سیب، کیوی و سایر میوه هایی که در بالا اشاره شده اند، از میوه هایی هستند که برای تهیه اسموتی بسیار مفید هستند. می توانید میوه ای را آزمایش کرده و چنانچه عطر و طعم مورد نظرتان را داشتند در اسموتی های بعدی از آنها نیز بهره ببرید. ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم میوه را به مخلوط خود اضافه کنید.

۵- آب ِ میوه هایی مانند پرتقال یا هندوانه می توانند جایگزین خوبی برای شیر سرد باشند و ترکیبی خوب و خوشمزه در برخی اسموتی ها ایجاد کنند.
حدود ۲۵۰ گرم از آب میوه، شیر و یا حتی ماست را اضافه کنید. حتی می توانید از بستنی به جای این موارد بهره ببرید.

MakeSmoothie-salemzi-Step-5.jpeg

۶- قالب های یخ را در میکسر بریزید. چهار تا شش قالب یخ برای این حجم از مواد کافی است. اگر در خصوص رقیق شدن مواد نگران هستید، می توانید یخ ها را یکی یکی به درون مخلوط کن انداخته و پس از بررسی وضعیت اسموتی، در صورت نیاز یخ بعدی را اضافه کنید.

MakeSmoothie-salemzi-Step-6.jpeg

۷- مخلوط کن را روشن کنید. ترجیحاً سرعت حرکت مخلوط کن را در ابتدای کار از متوسط بیشتر نکنید. پس از آنکه مخلوط کن اندازه میوه ها و یخ ها را یکپارچه کرد، سرعت آن را یک درجه بالاتر ببرید. تا زمانی که اثری از لرزش در اسموتی خود ندیدید، مخلوط کن باید کار کند. ممکن است لازم باشد این زمان تا یک دقیقه طول بکشد.

MakeSmoothie-salemzi-Step-7.jpeg

۸- مخلوط کن را خاموش کنید. اکنون باید یخ ها در نوشیدنی شما پودر شده باشند. کمی پس از خاموش کردن مخلوط کن صبر کنید تا اسموتی جای خودش را بگیرد و سپس آن را در یک لیوان بزرگ خالی کنید.

MakeSmoothie-salemzi-Step-8.jpeg

۹- اگر این مراحل ساده را به درستی طی کرده باشید، اکنون شما یک اسموتی معرکه درست کرده و یک مزه عالی ساخته اید.

MakeSmoothie-salemzi-Step-9.jpeg

۱۰- برای اینکه اندکی ظاهر آن را هم دستخوش تغییر کنید، می توانید از یکی دو دانه تمشک، یک تکه لیمو و یا حتی یک برگ کوچک نعناع یا جعفری استفاده کنید.

MakeSmoothie-salemzi-Step-10.jpegمشاهده این ویدئو از HowCast نیز توصیه می شود. جهت مشاهده اینجا را کلیک کنید .منبع : نشریه اینترنتی سالم زی:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: طرز تهیه اسموتی
:: برچسب‌ها: طرز تهیه اسموتی, اسموتی, آبمیوه, سبزیجات, شیر, معجون, منتخب سردبیر, نوشیدنی های مغذی, کالری, smoothie
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : چهارشنبه 24 خرداد1391
زمان : 19:43
چگونه از احساس خارش و حساسیت لباس های پشمی بکاهیم؟
|


Wool-Cloths-salemzi-5643.jpg

لباس های پشمی، از بهترین گرم کننده ها در فصل زمستان هستند که با نگه داشتن گرما در خود، حس مطلوب گرما را به فرد انتقال می دهند. اما حتما برای شما نیز پیش آمده که با پوشیدن لباسهای پشمی احساس خارش و حساسیت در پوست خود کنید. برای از بین بردن این حالت شما می توانید لباس مورد نظر خود را با گلیسرین (که در اکثر داروخانه ها یافت می شود) و یا سرکه شستشو دهید.

برای این کار ابتدا لباس مورد نظر را در تشت آبی خیس نمایید سپس دو الی سه قاشق غذاخوری گلیسرین داخل آب ریخته و پس از چند دقیقه آبکشی نمایید. همچنین می توانید دو فنجان سرکه ی سفید مقطر را در ماشین لباسشویی ریخته و منتظر نتیجه ی شگفت آور آن باشید.

در صورتیکه هیچ یک از این مواد را در دسترس نداشتید نگران نباشید، راه دیگر استفاده از حالت دهنده و نرم کننده مو است. می توانید چند قطره حالت دهنده مو به تشتِ آب محتوی لباس پشمی اضافه نموده و پس از چند دقیقه خیس خوردن، به آرامی لباس را آبکشی نمایید.

پس از انجام این امور، شما دیگر شکایتی از لباس پشمی خود نخواهید داشت. چرا که احساس خارش و یا حساسیتی که در قبل وجود داشت، با شستشوی لباس توسط این مواد، برطرف می شود.منبع : سالم زی:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: چگونه از احساس خارش و حساسیت لباس های پشمی بکاهیم؟
:: برچسب‌ها: خارش, حساسیت, حساسیت به پشم, حساسیت به لباس پشمی, لباس پشمی, رفع حساسیت, رفع خارش, لباس های پشمی
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : چهارشنبه 24 خرداد1391
زمان : 19:36
روش هایی برای کنترل اشتها
|


اگر شما همیشه پراشتها هستید و زیاد می خورید احتمالاً در مدت زمان کوتاهی با افزایش وزن مواجه شده و مجبور می شوید این وضع را تغییر دهید. در واقع شما باید میزان غذایی که مصرف می کنید را با مقدار سوخت و ساز بدن تان تنظیم کنید. اما چگونگی انجام این مورد، به تمرین ها و آگاهی از اموری خاص نیازمند است که تنها یک متخصص تغذیه می تواند به شما گوشزد کند.

اما در این مطلب نکاتی ذکر شده اند که رعایت آنها می تواند به کنترل اشتهای تان کمک کند.

tips-for-controlling-your-appetite-salemzi-965390.jpeg

وعده های غذایی را از دست ندهید. شما باید در طول یک روز سه وعده غذایی اصلی (صبحانه، نهار و شام) به همراه دو میان وعده در بین آنها مصرف کنید. فاصله این پنج وعده ترجیحاً نباید از چهار ساعت بیشتر شود. در غیر این صورت پایدار نگه داشتن سطح قند خون و هورمون های اخطاردهنده گرسنگی، چیزی نیست که در کنترل شما باشد و در وعده بعدی اشتهای زیادی برای خوردن غذای بیش از حد خواهید داشت.
بیشتر افرادی که صبحانه نمی خورند دچار این مشکل هستند.

تا می توانید آب بنوشید. هنگامی که احساس گرسنگی می کنید، به جای اینکه به دنبال غذا برای خوردن باشید، یک لیوان بزرگ آب بنوشید. نوشیدن آب در چنین مواقعی، بدن را فریب می دهد و احساس گرسنگی فراموش می شود.

خواب کافی داشته باشید. دو هورمون Leptin و Ghrelin از عوامل اصلی تنظیم اشتها به حساب می آیند که هر دو از میزان خواب روزانه ما تاثیر می پذیرند. کار این هورمون ها کنترل احساس سیری و گرسنگی در بدن است. هشت ساعت خواب شبانه به بهبود عملکرد این هورمون ها و خصوصاً کنترل اشتها در شما کمک می کند.

وضعیت جسمانی خود را بررسی کنید. دفعه بعد که احساس گرسنگی کردید، دقت کنید که از آخرین باری که غذا خورده اید چقدر می گذرد؟ اگر این زمان کمتر از سه یا چهار ساعت است و هنوز خبری از قار و قور شکم تان نیست، در واقع شما از لحاظ جسمی ضعیف و خسته هستید.
ممکن است برخی مشکلات روحی و عاطفی نیز عامل هایی غیر واقعی در بروز احساس گرسنگی در شما باشند.

غیر از خوردن چه چیزی به شما آرامش می دهد؟ گاهی اوقات، ممکن است افراد، بدون اینکه توجه داشته باشند، برای القای احساس آرامش به خود بی اختیار مشغول خوردن شوند! وضعیتی که به مرور زمان نتیجه ای معکوس خواهد داشت و منجر به صدمه بیشتر به بدن و افزایش استرس های جانبی در درازمدت خواهد شد.

تا حد ممکن عصبی نشوید. مطمئن باشید کاهش وزن چیزی نیست که شما از پسش بر نیایید. حتی اگر به صورت ناخودآگاه بیش از میزان کالری مصرفی بدنتان غذا می خورید، نگران از دست دادن این کالری های اضافه نباشید. البته ورزش کردن و انجام فعالیت هایی که به سوزاندن کالری اضافه کمک کند نیز اجتناب ناپذیر است. اما نگرانی های بی مورد غیر از افزایش استرس برای شما هیچ عایدی دیگری نخواهند داشت.

خودتان را مقصر ندانید. گاهی ما اشتباهاتی می کنیم. البته زندگی همین است. کج رفتن راه و ترمیم مسیر! سعی کنید خودتان را باور داشته باشید و به خود سخت نگیرید. البته همواره رعایت برخی اصول می تواند به شما کمک کند که زندگی بهتر و سالم تری داشته باشید، اما اگر گاهی اوقات برخی چیزها از دستتان در رفت، سعی نکنید خودتان را محاکمه کنید. فشارهای عصبی وضع را بدتر می کنند.منبع : سالم زی:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: روش هایی برای کنترل اشتها
:: برچسب‌ها: روش هایی برای کنترل اشتها, کنترل اشتها, کنترل گرسنگی, رفع گرسنگی, استرس, اشتها, ورزش, وعده های غذایی, کالری, گرسنگی
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : چهارشنبه 24 خرداد1391
زمان : 19:33
دانستنی هایی ضروری در خصوص بارداری
| | ادامه مطلب...


تغذیه مناسب در دوران بارداری، بیشتر از هر زمان دیگری در زندگی یک زن حائز اهمیت است. در حالیکه نیاز به کالری تنها ۱۵ درصد افزایش می یابد نیاز به بعضی از مواد مغذی دو برابر می شود. یک زن باردار، باید رژیم غذایی خود را به نحوی تغییر دهد که به این نیازها به خوبی پاسخ دهد.

Pregnant-Wonam-Salemzi.jpg

زمانیکه خانمی از بارداری خود مطلع می شود، باید با پزشک خود و یا دیگر متخصصان سلامت، جهت تهیه برنامه غذایی مناسب برای خود و فرزندش مشورت کند. هر زنی که برای بارداری برنامه ریزی می کند عادات غذا خوردن خود را مورد ارزیابی قرار می دهد.حتی قبل از تلاش برای باردار شدن او باید به درستی غذا بخورد که به برنامه غذایی ایده آل، مانند تلاش برای داشتن وزن مناسب دست یابد.

زنانی که لاغر اندام هستند اغلب نوزادانی با وزن کم به دنیا می آورند. این در حالی است که زنانی که اضافه وزن دارند، خود در معرض خطر دیابت حاملگی هستند و فرزندانی با وزن زیاد به دنیا می آورند. و ذکر این نکته حائز اهمیت است که اغلب نوزادانی که با وزن خیلی کم و یا خیلی زیاد متولد می شوند، با مشکلات جدی مانند اختلالات تنفسی دست و پنجه نرم می کنند.

در بخش اول از این مقاله دو قسمتی، به پیشنهاداتی در خصوص تغذیه خانم های باردار اشاره شده. این نکات به شما خانمهای عزیز کمک می کند که در این دوران چگونه از خود مراقبت کنید و به استقبال فرزند خود بروید.

راهنمای تغذیه

در دوران بارداری، حد مجازی از افزایش وزن، برای خانم ها در وزن های مختلف، توصیه می شود. افزایش وزن توصیه شده برای یک زن با وزن متوسط، ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم، زنانی که با عنوان کم وزن شناخته شده هستند، حدود ۱۸ کیلوگرم و برای زنان دارای اضافه وزن از ۶٫۸ تا ۱۱ کیلوگرم می باشد.

توجه داشته باشید که زنان با وزن اضافه نباید در دوران بارداری اقدام به کم کردن وزن نمایند زیرا با انجام این کار جنین خود را در معرض خطرات متعدد قرار خواهند داد.

موضوع افزایش وزن برای همه اتفاق نمی افتد، برای برخی از خانم ها طبیعی است که در سه ماهه اول اضافه وزن نداشته باشند. بعد از آن یک زن سالم با وزن ایده آلی که قبل از حاملگی داشته هر هفته باید ۴۵۰ گرم بدست آورد. زنان کم وزن باید کمی بیشتر از این مقدار و زنان دارای اضافه وزن نیز باید مقداری کمتر از آن را در هر هفته بدست آورند.

اکثر زنان باید حدود ۳۰۰ کالری به منظور محافظت از رشد جنین به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنند. اضافه کردن این میزان کالری، از ماه چهارم به بعد، ضرورت دارد. غذاهایی که تا ۳۰۰ کالری اضافی به شما می دهند عبارتند از دو و یک دوم فنجان شیر کم چرب و یک ساندویچ که مخلفاتی همچون ۸۵ گرم مرغ بدون چربی و یا یک تخم مرغ با دو برش نان تُست را شامل می شود.

دریافت پروتئین

برای یک زن باردار ضروری است که روزانه ۲۵ گرم بیشتر از همیشه پروتئین دریافت کند. به عنوان مثال میزان پروتئین در یک و یک دوم فنجان شیر ۱۲ گرم و در ۶۰ گرم گوشت پخته شده ۱۴ گرم است.

اما لازم است بدانید برخی مطالعات نشان می دهد مصرف بیش از حد پروتئین برای جنین زیان آور است و باعث تاخیر در رشد جنین و یا تولد نوزاد نارس می گردد.

برای دریافت این مقدار پروتئین می توان غذاهای غنی از پروتئین، مانند گوشت قرمز بدون چربی، مرغ و ماهی را مصرف کرد. این موارد همچنین منابع خوبی از ویتامین های گروه B، آهن و مواد معدنی هستند.علاوه بر این ها تخم مرغ، پنیر، غلات و حبوبات نیز می توانند پروتئین لازم برای بدن مادر را تامین کنند.

گیاهخوارن می توانند با خوردن شیر و تخم مرغ پروتئین مورد نیاز را بدست آورند؛ اما کسانی که فقط از گیاهان تغذیه می کنند باید برای داشتن برنامه غذایی مناسب با یک متخصص تغذیه و سلامت مشورت های لازم را انجام دهند.

دریافت کلسیم

یک زن باردار روزانه به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارد. تامین کلسیم، برای زنان زیر سی سال دارای اهمیت بیشتری است.

از بهترین منابع کلسیم می توان به شیر و محصولات لبنی کم چرب اشاره کرد. یک فنجان شیر حدود ۳۰۰ میلی گرم کلسیم را روزانه به زن باردار می رساند و تقریبا یک سوم راه برای رسیدن به ۱۰۰۰ میلی گرم به آسانی طی می شود. ۳۰ گرم پنیر حاوی ۲۴۰ میلی گرم و یک دوم فنجان ماست حاوی ۲۳۰ میلی گرم کلسیم می باشد.

دیگر منابع مناسب عبارتند از شیر سویا و برنج، تن ماهی، آجیل و سبزیجات دارای برگ سبز. اگر شما نمی توانید شیر بخورید و یا از دوست داران آن نیستید، خوردن دو فنجان لوبیای پخته، ۱۱۵ گرم کنسرو ماهی قزل آلا، ۳ فنجان عصاره کلم بروکلی پخته شده، سه چهارم فنجان بادام و یا دو و یک چهارم فنجان سویا، می تواند دیگر منابع تامین کننده کلسیم بدن یک زن حامله به حساب آیند.

لازم به ذکر است اگر پزشک شما مکمل های کلسیم را به شما توصیه کرده است فراموش نکنید که برای افزایش جذب بهتر و کاهش ناراحتی های روده ای آنها را به همراه غذا مصرف نمایید.

دریافت آهن

مقدار آهن مورد نیاز یک زن باردار نیز در این دوران دو برابر می شود مثلا از روزی ۱۸ میلی گرم به روزی ۲۷ میلی گرم تغییر می کند این به خاطر این است که حجم خون مادر دو برابر شده و همچنین جنین باید آهن مورد نیاز برای روزهای آخر را در همین ماه های اول ذخیره کند. غذاهای غنی از آهن عبارتند از گوشت قرمز، ماهی، ماکیان، نان غنی شده و غلات، حبوبات، تخم مرغ، میوه های خشک و سبزیجات دارای برگ سبز.

در نظر داشته باشید هر چند یک رژیم غذایی مناسب حدود ۱۲ تا ۱۵ میلی گرم آهن را روزانه به مادر می رساند اما اگر منابع ذخیره سازی آهن در یک زن به هنگام بارداری رو به کاهش باشد او در خطر کم خونی است. اکثر زنان در این دوران نیاز دارند که مکمل های آهن را مصرف نمایند. خوب است برای جذب بهتر، این مکمل ها کنار وعده های غذایی و به همراه مایعاتی غیر از قهوه، چای و شیر که جذب را کاهش می دهند خورده شوند.

دریافت فولیک

میزان کافی فولات یا اسید فولیک که به عنوان ویتامین B9 نیز شناخته می شود، برای جلوگیری از نقص های هنگام تولد به خصوص موارد مربوط به مغز و نخاع مانند اسپینا (وضعیتی که در آن ستون فقرات به طور طبیعی شکل نمی گیرد) بسیار موثر است. تخمین زده می شود حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد این نقائض با مصرف اسید فولیک در دوره باروری قابل پیشگیری است.

میزان فولات مجاز توصیه شده در رژیم غذایی برای زنانی که باردار نیستند ۴۰۰ میکروگرم، زنان باردار ۶۰۰ میکروگرم و در دوران شیردهی ۵۰۰ میکروگرم توصیه شده است.

بسیاری از زنان به خصوص آن عده که قرص های جلوگیری از حاملگی مصرف می کرده اند دارای سطوح پایینی از فولات هستند.

ضروری ترین زمان برای مصرف فولات هفته چهارم تا ششم اول بارداری است. زمانیکه سیستم عصبی مرکزی جنین در حال شکل گیری است. بنابراین اکثر پزشکان به زنانی که برای باردار شدن برنامه ریزی می کنند مکمل هایی را پیشنهاد می کنند. منابع غذایی موثر در دریافت فولات عبارتند از سبزیجات دارای برگ سبز، آب پرتقال، عدس، نخود و لوبیا، مارچوبه، آرد غنی شده و پاستا.برای مشاهده بخش دوم این مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید !
ادامه مطلب در قسمت بالای همین پست قرار دارد.:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: دانستنی هایی ضروری در خصوص بارداری
:: برچسب‌ها: دانستنی هایی ضروری در خصوص بارداری, بارداری, دوران بارداری, تغذیه در دوران بارداری, توصیه های دوران بارداری, مضرات الکل, مکمل های آهن, مکمل های ویتامین, کافئین, آهن, اسیدفولیک, اضافه وزن در دوران بارداری
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : چهارشنبه 24 خرداد1391
زمان : 19:27
۷ ماده غذایی نفاخ
|


مشکلات گوارشی در انواع مختلف در افراد دیده می شوند و یکی از این مشکلات، نفخ معده است. تولید بیش از حد گاز در معده و یا روده ها ممکن است به دلایل مختلفی پیش آید و موجبات ناراحتی فرد شود. مشکلات گوارشی یا مصرف برخی مواد غذایی از عوامل بروز این مشکل به حساب می آیند. اما اگر دستگاه گوارشی شما حجم زیادی از گاز را تولید می کند، می توانید با کاهش مصرف این مواد غذایی، تا حدود زیادی از بروز نفخ معده جلوگیری کنید.

۱- سبزیجات

top_gas_producing_foods_salemzi.jpeg

قند موجود در برخی از سبزیجات موجب بروز نفخ، پس از مصرف آنها می شود. پیاز و کنگر که حاوی فروکتوز هستند، به همراه کلم، مارچوبه و کلم بروکلی که حاوی قند رافینوز هستند، پس از فعل و انفعالات شیمیایی در دستگاه گوارش، منجر به تولید گاز در معده می شوند.
همچنین سبزیجاتی همانند نخود فرنگی که فیبر آنها قابل حل است، موجب تولید گاز در روده بزرگ می گردند. آن دسته از سبزیجات که فیبر موجود در آنها حل نمی شود، منجر به بروز نفخ نخواهند شد.

۲- میوه جات

top_gas_producing_foods_salemzi.jpeg

برخی از میوه ها حاوی قندی به نام سوربیتول هستند. این قند، عامل موجب تولید گازهای گوارشی است و در میوه هایی آلو سیاه، سیب، هلو و گلابی یافت می شود. همچنین آدامس های بدون شکر و مواد غذایی که برای شیرین کردن آنها از همین قند استفاده می شود نیز دارای این خاصیت هستند.

۳- موادغذایی حاوی نشاسته

top_gas_producing_foods_salemzi.jpeg

نشاسته حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات است. قرار گرفتن کربوهیدرات در دستگاه گوارشی و طی شدن فرآیند هضم آن، منجر به ایجاد گاز در روده بزرگ خواهد شد. در این میان، گندم و به طبع آن، نان و ماکارونی از عوامل نفخ روده بزرگ هستند. همچنین سیب زمینی و ذرت هم در تولید گازهای روده بزرگ موثر هستند. در این میان برنج برعکس دیگر موادغذایی نشاسته دار، تاثیری در بروز نفخ ندارد.

۴- شیر و لبنیات

top_gas_producing_foods_salemzi.jpeg

شیر و سایر لبنیات حاوی قندی به نام لاکتوز هستند و این قند در فرآیند گوارشی منجر به تولید گاز خواهد شد. حتی دستگاه گوارشی شما در صورتی که آنزیم لاکتاز را به اندازه کافی در اختیار نداشته باشد، با این دسته از موادغذایی مشکل خواهد داشت. شیر، بستنی و پنیر منجر به تولید گاز در روده بزرگ خواهد شد.

۵- جو دو سر

top_gas_producing_foods_salemzi.jpeg

جو دوسر، حاوی مقادیر زیادی فیبر کاهش دهنده کلسترول است که خوردن آن می تواند کمک زیادی به سلامت شما بکند. اما به سبب اینکه این فیبر به راحتی حل شدنی است، خوردن آن منجر به تولید گازهای روده بزرگ می شود. لذا در صورتی که می خواهید از فواید جو بهره ببرید، بهتر است که آن را کم کم به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید.

۶- لوبیا

top_gas_producing_foods_salemzi.jpeg

لوبیا از مهمترین دلایل بروز نفخ معده است. این موضوع به ۲ دلیل در لوبیا شدت دارد. اول اینکه لوبیا حاوی رافینوز، همان قند موجود در سبزیجات است و این قند در فرآیند گوارشی گاز زیادی را تولید می کند. علاوه بر این، لوبیا حاوی فیبری است که به راحتی حل می شود و این موضوع هم تولید گاز را دو چندان می کند. پس از این به بعد هنگام خوردن لوبیا کمی بیشتر دقت کنید و به جز میزان مصرف لوبیا، به دیگر موادغذایی تولید کننده گاز که به همراه آن مصرف می کنید نیز توجه کنید.

۷- نوشابه و نوشیدنی های گاز دار

top_gas_producing_foods_salemzi.jpeg

همان نوشابه های خوشمزه و گازداری که به شما حس تازگی می دهند، باعث می شوند تا فرآیند گوارشی معده با آن حجم عظیم از گاز را مختل کنند، که در نتیجه آن، مجبور به آروغ زدن می شوید. همچنین فروکتوز موجود در نوشابه ها که برای شیرین کردن از آن استفاده می شود، موجب به تولید گاز در روده بزرگ نیز خواهد شد.منبع : سالم زی:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: ۷ ماده غذایی نفاخ
:: برچسب‌ها: ۷ ماده غذایی نفاخ, عوامل ایجاد نفخ, عوامل ایجاد گاز معده, مواد غذایی نفاخ, نفخ, نفخ معده
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : چهارشنبه 24 خرداد1391
زمان : 19:24
سایت های مربوط به پرستاری
|:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: سایت های مربوط به پرستاری
:: برچسب‌ها: سایت های مربوط به پرستاری, سایتهای پرستاری, پرستاری, سایت های حوضه پرستاری, سایتهای مربوط به پرستاری
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : یکشنبه 21 خرداد1391
زمان : 23:4
پیشینه پرستاری در ایران
|


آموزش پرستاری در ایران، بخصوص برای زنان، همواره دچار مشکلاتی بوده است. بطور مثال تا دهه ۱۹۵۰ میلادی، آموزش پرستاری برای زنان در ایران یک تابوی اجتماعی محسوب می‌گردید.

نخستین موسسه‌ای که به زنان ایران آموزش پرستاری ارائه می‌داد بیمارستان پرزبترین آمریکاییان در تهران از سال ۱۸۹۳ بود. مدارس دیگری در رشت (۱۹۲۴)، همدان (۱۹۲۷)، و کرمانشاه (۱۹۳۱) سپس تاسیس گردیدند. در سال ۱۹۳۶ بود که دانشگاه‌های کشور همانند مشهد، تبریز، و تهران آموزش پرستاری مدرن را در ایران آغاز کردند. دانشگاه شیراز نیز کار خود را در سال ۱۹۳۷ آغاز کرد. مدیریت و تدوین دوره‌های این موسسات بنا بر درخواست وزارت آموزش عالی کشور تماما بر عهده متخصصین پرستاری از آمریکا واگزار گردید.

در سال ۱۹۵۶، نخستین کنفرانس سرتاسری آموزش پرستاری در ایران برگزار گردید که منشا بسیاری از سیاستگذاری‌های آتی را باعث شد.

در سال ۱۹۶۹، ۱۴ موسسه آموزش عالی در ایران رشته پرستاری را ارائه می‌کردند، اما تنها دانشگاه شیراز دوره چهارساله پرستاری ارائه می‌داد. دانشگاه شیراز به ویژه در زمینه آموزش پرستاری در کشور پیشرو بود و نخستین دانشگاهی بود که به پرستاران پروانه حرفه‌ای اعطا می‌کرد.  همچنین تنها در دانشگاه شیراز بود که آموزش پرستاری به زبان انگلیسی ارائه می‌گردید.


فرح پهلوی در میان پرستاران کرمانشاه در سال ۱۳۵۲ :تصویر از ویکی پدیا


منابع :

  1. Lillian Pompian. "Where are the Nurses?" The Rotarian. Dec. 1969. Vol. 115, No. 6. pp.15
  2. Who is knowledgeable, is strong: science, class, and the formation of modern Iranian society, 1900-1950. Cyrus Schayegh. University of California Press, 2009. ISBN 0-520-25447-3 pp.270
  3. Conference on Nursing Education, held in Tehran, Iran, April 14-25, 1964, Issue 93. Conference on Nursing Education, Held in Tehran, Iran, April 14-25, 1964, Office of the United States Economic Coordinator for CENTO Affairs
  4. Lillian Pompian. "Where are the Nurses?" The Rotarian. Dec. 1969. Vol. 115, No. 6. pp.15
  5. Nursing: a world view. Huda Abu-Saad. C. V. Mosby, 1979
  6. Revista internacional de enfermería, Volumes 20-21. International Council of Nurses. International Council of Nurses, 1973:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: پیشینه پرستاری در ایران
:: برچسب‌ها: پیشینه پرستاری در ایران, پیشینه پرستاری, پیشینه پرستاری ایران
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : یکشنبه 21 خرداد1391
زمان : 23:1
فلورانس نایتینگل
|


فلورانس نایتینگل (به انگلیسی: Florence Nightingale) (زادهٔ ۱۸۲۰ - درگذشتهٔ ۱۹۱۰ میلادی)، مشهور به بانوی چراغ‌به‌دست، پرستار و ریاضیدان و آماردان بزرگ انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن بود.

به او لقب بانوی چراغ به دست داده شده زیرا او با تحمل بی خوابی درتمام طول شب برسر بیماران میگشت وضمن درمان به آنها دلداری میداد.
فلورانس نایتینگل
متولد ۱۲ مهٔ ۱۸۲۰
فلورانس , توسکان
مرگ ۱۳ اوت ۱۹۱۰ (۹۰ سال)
پارک لین , لندن , انگلستان
رشته فعالیت پرستاری , بهداشت
محل کار اسکدار
دلیل شهرت پیشگام پرستاری نوین
امضا
امضای فلورانس نایتینگلمنبع : ویکی پدیا:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: فلورانس نایتینگل
:: برچسب‌ها: فلورانس نایتینگل, فلورانس, نایتینگل, پیشینه پرستاری, تاریخچه پرستاری
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : یکشنبه 21 خرداد1391
زمان : 22:56
غذاهایی تاثیرگذار بر کاهش ادراک
|


مصرف برخی مواد غذایی می تواند بر روی بازدهی ذهن و حافظه ما تاثیر گذار باشد. در این مطلب با برخی از این مواد غذایی که بر میزان قدرت حافظه و ادراک موثرند آشنا شوید.

گوشت قرمز و کره

foods-that-make-you-dumb-2-1.jpeg

یک رژیم غذایی متشکل از چربی های اشباع شده ی مضر، ممکن است بازدهی مغز را کاهش دهند. تحقیقات جدید دانشگاه هاروارد که در سالنامه Neurology منتشر شده است نشان می دهد، محققان عادات غذایی شش هزار زن و تاثیر این غذاها بر مغز آنها را حدود چهار سال بررسی کرده اند و دریافتند، زنانی که میزان بیشتری چربی اشباع شده دریافت کرده اند نمره کمتری در آزمون عملکرد مغز و حافظه به دست آورده اند. از طرفی دیگر، زنانی که چربی هایی از روغن زیتون و آوکادو دریافت کرده اند، نمره بیشتری را از آن خود کردند.

شکر

foods-that-make-you-dumb-2.jpeg

وقتی پای سلامت در میان باشد، شکر آن قدر ها هم به مزاج شیرین نخواهد آمد. تحقیقات جدید نشان داده که شکر می تواند عاملی برای بروز عوارض در مغز یا کمرتان باشد. محققان دانشگاه UCLA در یک مطالعه جدید بر روی حیوانات، دو گروه موش را مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که موشهای گروه اول که با شربت ذرت با فروکتوز بالا تغذیه شده اند، برای پیدا کردن راه خود در پیچ و خم ها زمان بیشتری را نیاز داشته اند. همچنین نشانه هایی از کاهش سرعت یادگیری و فراموشی نیز در آن ها دیده شده است. این در حالیست که در موش های گروه دوم که با شربت ذرت با فروکتوز بالا را به همراه اسید های چرب امگا۳ تغذیه شده بودند، نشانه های تقویت مغز و افزایش سرعت یادگیری مشاهده شد.
محققان بر این عقیده اند که رژیم غذایی که فقط شامل فروکتوز باشد باعث کاهش فعالیت مغز می شود؛ به نظر می رسد مصرف شکر، توانایی انسولین را در کمک به مغز در تسریع فرآیند های فکری و احساسی تحت تاثیر قرار می دهد. اسیدهای چرب امگا۳، مغز را در برابر تاثیرات مضر فروکتوز محافظت می کنند.

چیپس، پیتزا و دیگر تنقلات

foods-that-make-you-dumb-2-2.jpeg

آیا تنقلات بر مغز کودکان تاثیر خواهند گذاشت؟ مطالعه ۲۰۱۱ بریتانیا بر روی حدود چهار هزار کودک نشان داد، ضریب هوشی کودکانی که در سه سالگی از ابتدا به خوردن غذاهای فرآوری شده و سریع روی آورده اند، در یک بازه زمانی پنج ساله -در مقایسه با دیگر کودکان که غذای سالم دریافت کرده اند- دچار افت شده است. طبق گزارش Time.com، این مقایسه از لحاظ موضوعات مختلف دیگر مانند وضعیت اقتصادی، اجتماعی و آموزش والدین نیز بررسی شده است.
این رژیم های غذایی نامناسب بیشتر بر روی توانایی کلامی کودکان تاثیر می گذارد. نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان می دهد انتخاب رژیم غذایی مناسب در سال های اولیه زندگی باعث رشد بهتر مغز فرد می گردد.

رژیم غذایی کم کربن

foods-that-make-you-dumb-2-4.jpeg

فرار از کربوهیدرات، -علاوه بر کم شدن انرژی و بد شدن خلق و خو- باعث کم شدن قوه ادراک شخص می گردد. تحقیق کوچکی در دانشگاه Tufts بر روی ۱۹ زن با سنین ۲۲ تا ۵۵ انجام شد و نشان داد کسانی که کربوهیدرات را از برنامه غذایی خود حذف کرده بودند، تدریجاً در مهارت های شناختی خود با مشکل روبرو شده اند. به خصوص در تست های مربوط به حافظه. اما گروه دیگر که رژیم غذایی کم کالری، شامل کربوهیدرات را دنبال کردند، مشکل خاصی نداشته اند.منبع : سالم زی:: شما در حال مشاهده این مطلب هستید: غذاهایی تاثیرگذار بر کاهش ادراک
:: برچسب‌ها: غذاهایی تاثیرگذار بر کاهش ادراک, ادراک, تنقلات, حافظه, رژیم غذایی, رژیم غذایی کم کربن, شکر, گوشت
نویسنده : علی رمضانی
تاریخ : شنبه 20 خرداد1391
زمان : 21:46
::
:: خواص سـدر و حنا
:: حساسیت های فصلی (بهار)
:: چگونه جلوی خرناس را بگیریم ؟
:: راه‌هایی برای جلوگیری از بروز برن‌ اوت (Burn Out)
::
:: اگر همسرتان را دوست دارید این 6 جمله را نگویید
:: این روابط عاشقانه را هر چه زودتر تمام کنید !
:: آنچه که زنان آرزو دارند مردان درباره آنها بدانند
:: اگر هـمسرتان تکراری شده این پست رو حتما تا آخر بخونید بـخوانید !
:: نفس بکشید و از لحظه‌لحظۀ زندگی لذت ببرید
:: مغز را برای دیدن نادیده‌ها پرورش دهید
:: دوازده ترفند برای تمیز کردن نقره‌جات
:: لطفا بـــــاز نشر فراموش نشه !
:: سبزیجاتی که باید بخورید
 

قالب وبلاگ

هاست لينوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سايت و قالب وبلاگ

طراحي وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ

EUFfskItOKqbE6gtsboLygyJKYU